btbilgi

Dünyada her 1.000 kişiden biri işitme engelli olarak doğuyor. İşitme engeli sadece doğuştan olan bir rahatsızlık değil, aynı miktarda insan hayatının ilerleyen dönemlerinde sağır kalıyor. Boyları gittikçe küçülen teknolojiler, yenilikçi tıbbi cihazlara yol açmakta ve artık işitme duyusunu geri kazandıracak biyonik kulak gibi çözümleri daha sık görüyoruz.

Biyonik kulak sistemi, kulağın içine yerleştirilen bir implant. İleri dereceye kadar işitme kaybı olan bireylerin işitme duyusunu geri kazandırmaya yardımcı olabiliyor. Bu türden cihazlar geleneksel dış kulak işitme cihazlarına kıyasla duymayı yükselttiği gibi, konuşmaların daha rahat anlaşılmasını da sağlayabiliyorlar. Biyonik kulak çözümü, şimdiye kadar bir duyunun yerini alabilen tek tıbbi cihaz olarak biliniyor.

Bu cihaz duyma sinirini elektronik olarak uyararak, iç kulağın fonksiyonunu yerine getirmekte. İç kulağın işlevini yitiren kısımlarını atlar ve kokleadaki sinir liflerine doğrudan elektriksel uyarım sağlar. Koklear implant, sesi dışarıdan alarak doğrudan hasarlı tüylü hücrelerin dibinde bulunan sinir hücrelerine ulaştırır. Genellikle bu cihazlar mikrofon, taşıyıcı ve sinirleri uyaran elektroddan oluşuyorlar. Bu sistem aracılığı ile dışarıdan alınan sesli uyaranlar işlenerek sinir liflerine oradan da beyine ulaştırılıyor.

Koklear implant ameliyatları hakkında bilgi veren Emsey Hospital’dan Doç. Dr. Arif Şanlı, ne kadar yarar sağlanacağını kesin olarak tahmin etmek mümkün olmamakla beraber, erken yaşta implantasyonun tavsiye edildiğini ifade ediyor. Dil gelişimi işitme için önemli ve araştırmalar işitme kayıbı yaşayan çocuklarda cihazın erkenden takılmasının daha iyi sonuçlar elde edildiğini göstermekte. Şanlı “Önceden konuşma ve dil gelişimi kaydeden daha büyük çocuklar ve yetişkinler koklear implanttan daha çok yarar elde edebilirler. Ancak ne kadar uzun süre ileri derecede işitme kaybı yaşanmışsa, implanttan fayda görme oranı da o derece azalacaktır” diyor.

Bu çözümün bir dezavantjı var, o da henüz yeni ve pahalı olması. Şanlı, “Böylesi bir cihazın uygulanması yaklaşık olarak 15 bin dolarlık bir maliyete sahiptir. Bazı sosyal güvenlik kuruluşları bu masrafları karşılamada hastalara yardımcı olmaktadırlar” açıklamasını yapıyor. Fakat bu ürünler yaygınlaştıkça, Apple gibi teknoloji firmaları da destekleyici fikirler geliştiriyorlar. Mesela özel kablosuz işlemciler sayesinde, biyonik kulak implantleri ile akıllı telefonları birbirine bağlamak gibi. Yakın gelecekte belki de dünya üzerinde duyma engeli diye bir şey kalmayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.