btbilgi

Yükselmekte olan çöp dağları her şehir için ciddi bir tehlike. Bulundakları bölgeye veridkleri çevresel zararların dışında, geri dönüşüm politikalarının yeterince uygulanmadığını da gösteren birer kanıtlar. Yeni bulunan bir işlem bu çöp yığınlarının tüketilmesi konusunda yeni bir yaklaşım getiriyor. Tasarımcı Inge Slujis’in çöpten ürettiği Plazma Kayası (Plasma Rock) isimli materyal, hem sağlam hem de çevreye saygılı.

Bu materyalin yaratılması için plazma gazlama teknolojisi kullanılmış. Bu teknoloji yeni değil, özellikle farklı malzemelerden yakıt üretiminde kullanılmakta. Tekniğin esası bir maddeyi çok yüksek ısıya maruz tutmak ve moleküler yapısını değiştirmek üzerine. Çöpler bir taşıyıcı bant üzerinde yakma odalarına alınıyor ve burada 800 derecede gaza çeviriliyor. Buradan ikinci bir odaya alınıyor ve plazma ile 1.500 dereceye kadar yakılıyor. Bu yüksek ısı gazın atomik yapısını bozuyor ve toza çeviriyor. Bu sürece ne türden çöp sokarsanız sokun farketmiyor, hepsi istisnasız şekilde toz olarak banttan çıkıyor.

Geri dönüşümden gelen yeni bir materyal: Plazma Kayası

Ortaya çıkan plazma kayası zehirli madde içermeyen, dayanıklı bir geri dönüşüm örneği haline gelmekte. Slujis 100 kilogramlık çöp maddesinden 20 kilogram kaya üretilebildiğini belirtiyor. Süreç sonunda ortaya çıkan toz farklı nesnelerin üretiminde kullanılabilmekte. Slujis bunları ilk olarak bir dizi yer seramiği olarak tasarlamış. Ayrıca içinde bu toz parçalarını barındıran cam vazolar da yapmış. Bunlar çöp dağlarının gelecekte yokolacağını ifade eden sembolik birer ürün olarak pazarlanıyor.

Geri dönüşümden gelen yeni bir materyal: Plazma Kayası

Tasarımcı ve ekibi öncelikle İngiltere’nin kıyı bölgelerinde büyümeye başlayan çöp toplama alanlarını kaynak olarak değerlendirmek istiyorlar. Kıyılara ve su kaynakların çok yakın çöp dağlarının zamanla çürüyerek toprağa zehirli maddeler salması ve her tür suyu zehirlemesi mümkün. Bu dağların plazma kayası gibi ürünlerle azaltılması, hatta yok edilmesi mümkün. Ama galiba asıl önemli olan dünya çapında geri dönüşüm eforlarının hızlandırılması olmalı gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.