btbilgi

Dünyanın son 250 yılında atmosferi ne hızla kirlettiğimizi, birine pratik şekilde göstermek isterseniz bu video işinize yarayabilir. Almanya’daki Potsdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Potsdam İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsü’nün ortak bir çalışmasında, 250 sene boyunca karbondioksit seviyelerinin nerede ve ne kadar yükseldiğini kolayca anlıyorsunuz. Seviyeler Dünya yüzeyinden yükselen dev gökdelenler gibi görünen üç boyutlu grafiklerle anlatılmış.

Görselleştirme projesi 1760’da Londra’da başlıyor. Bu nokta Endüstriyel Devrim’in başlangıcına işaret etmekte. Ardından Batı Avrupa’da, özellikle de 1800’lerde Paris ve Brüksel civarında noktalar hızla artıyor. Birer gökdelene dönüşmeye başlayan noktalar (yani hızla yükselen karbondioksit salınım seviyeleri), 1900’lerin başında ABD’de New York, Chicago ve Güney Kaliforniya’ya yayılıyor. Üç boyutlu grafik günümüze geldiğinde Dünya çok uzun gökdelenlerle kaplanmış durumda gözlemlenebiliyor. En yüksek gökdelenlere de ABD, Çin ve Avrupa sahip.

Bu proje için araştırmacılar ABD hükümetine bağlı ‘Carbon Dioxide Information Analysis Center’ (Karbondioksit Veri Analiz Merkezi) kurumundan tüm tarihi verileri çekmişler. Bu veriler ise insanlığın tarih boyunca tükettiği fosil yakıt miktarları ve beton üretimi gibi belirleyici istatistik bilgilerin uzun yıllar boyunca toplanmasından oluşturulmuş.

Üç boyutlu haritanın bazı yerlerinde neredeyse hiç veya çok az karbondioksit salınım işareti bulunan bölgeler var. Bu özellikle Afrika’da henüz gelişmemiş ama endüstriyellerşme konusunda yeni yola çıkmaya başlamış bölgeleri işaret ediyor. Araştırmacılar bu bölgelerin de gelecekte gelişmiş ülkelerin yoluna gireceğini ve salınımları katlayacak gelişmeler yaşanacağından korktuklarını ifade ediyorlar. Ayrıca bu çalışma neden bir an önce Paris Antlaşması kurallarına uyabilmek için çözümler geliştirmek gerektiğini de çok açık şekilde gösteriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.