btbilgi

Toshiba firmasının NAND bellek üretim bölümü TMC (Toshiba Memory Corporation), dünyanın kendi türündeki en büyük ikinci işletmesi. Dünya çapında birçok akıllı telefon ve PC markası ürünlerinde bu bellekleri kullanmakta. Ne yazık ki nükleer enerji alanında yaşadığı sıkıntılar yüzünden açıklarını kapatmaya çalışan Japon devi, TMC’yi satmak zorunda kalmış. Firma yaptığı resmi açıklamada bellek bölümünü Apple’ın da büyük ölçüde yatırım yaptığı Bain Capital’e 18 milyar dolara satmayı onayladığını belirtiyor.

Bellek konusunda dünyanın bir numarası ise Samsung, firma pazarın yaklaşık yüzde 40’ına sahip. Apple’ın böyle bir satışa neden yatırım yaptığını anlamak çok kolay hale geliyor. Bu satış sözkonusu olduğunda Bain Capital çeşitli yatırımcı firmalar arasında bir açık artırma düzenlemiş ve farklı seviyelerde yatırım miktarlarını garantilemiş. Bu sürece Samsung da katılmış fakat Apple kazanmış. Ayrıca yatırıma katılmak için aday olanlar arasında Google, Amazon ve Foxconn’un da olduğu TechCrunch sitesi tarafından bilgi olarak veriliyor.

Toshiba bellek bölümü satışında Bain Capital’i destekleyenler medikal cihaz firması Hoya, işlemci firması SK Hynix; ayrıca ABD kökenli Apple, Kingston, Seagate ve Dell olmuş. Tüm firmaların ortaklığından kurulan Pangea konsorsiyumu TMC’nin sahibi olacak ama Toshiba’nın işletmesine izin verecek. Toshiba da bunun karşılığında bir miktar tekrar yatırım yapmaya karar vermiş.

Satış henüz tamamlanmamış, çünkü Japon hükümetinden anti-tröst yasaların uygunluğu onayı bekleniyor. Ayrıca SanDisk markalı ürünleri için TMC ile çalışmakta olan Western Digital, şirketin rakip firmaların eline geçmesi endişesi ile satışa itiraz etmekte. Satış işlemlerinin 2018’in Mart ayında bitmesi hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.