btbilgi

Kendi firmanızda güvenlik sorunlarını çözdünüz belki ama rahatlamanın zamanı değil. Bir şirket başka bir şirketin verisine veya altyapısına erişim sağladığında, birindeki zayıf yönler her ikisini de etkileyebilir. Dünya çapında hükümetler, kuruluşların iş ortakları ile müşteri verilerini nasıl paylaştıkları ve korudukları hakkında bilgi vermelerini isteyen yeni yasal düzenlemeler getirmeye çabalıyorlar. Yeni, karmaşık siber tehditleri düşününce bu mesele giderek daha önemli hale geliyor.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan bir araştırma, daha fazla şirketin ROI’den (yatırım getirisinden) bağımsız olarak sibergüvenliğe yatırım yaptığını gösteriyor. 2016’daki yüzde 56’lık orana göre, 2017’de bu oran yüzde 63’e yükselmiş. ‘IT Security: cost-center or strategic investment?’ (BT Güvenliği: Maliyet merkezi mi yoksa stratejik yatırım mı?) isimli rapor, kurumların BT güvenliğine verdiği önemin arttığına işaret etmekte.

Araştırmaya göre BT güvenliğine harcanan bütçelerin payı giderek büyüyor. Büyük şirketlerde bu pay, BT alanında yapılan yatırımın neredeyse dörtte birine (yüzde 23) denk gelmekte. Aynı miktarda bütçeyi olmasa bile, aynı önemi farklı büyüklüklerdeki şirketler de göstermeye başlamış durumda. İşin ilginç kısmı, BT sibergüvenliği pazarının kendisi küçülüyor gibi görünüyor. Geçen yıl şirketler için 25,5 milyon dolar olan BT güvenlik bütçesi, bu yıl 13,7 milyon dolara düşmüş.

Şirketinizin sibergüvenliği harika, peki iş ortakları ne durumda?

BT güvenlik yaklaşımları açısından en büyük kayıplar, üçüncü partiler, iş ortakları ve onların sibergüvenlik ihlallerini içeren vakalar yüzünden oluşmakta. Üçüncü parti şirketler yüzünden altyapıyı etkileyen vakalar için KOBİ’ler geçen sene 140 bin dolara kadar ödeme yapmak zorunda kalmış. Rapor bakılırsa firmalar de tedarikçilerini etkileyen ihlallerin sonucu 1,8 milyon dolar, IaaS (Internet as a Service) sağlayıcılarının yetersiz koruma düzeyinden dolayı da 1.6 milyon dolar kaybetmişler.

İster iş ortakları yüzünden olsun, veya servis sağlayıcılar yüzünden olsun BT güvenlik maliyetlerinin vaka başına arttığı bir gerçek. Bu yıl KOBİ’ler güvenlik vakaları başına ortalama 87 bin 800 dolar tutarında (2016 yılında 86 bin 500 dolar) ödeme yaparken, işletmeler 2016 yılında yaptıkları 862 bin dolarlık ödemeye kıyasla, 2017’de 992 bin dolarlık bir tutarla karşı karşıya kalmışlar. Gelişmekte olan sibergüvenlik çözümleri verilerimiz, önemli bilgilerimizi daha iyi koruyor belki. Ama verilerimiz paylaştığımız noktalar aynı seviyede korunmuyorsa, bu durum değerli bilgileri çöpe atmakla aynı şey olarak görülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.