btbilgi

Denizaltı denilen araçlar genelde büyük, renksiz ve askeri olma eğilimindeler. Ancak kişisel denizaltı sektörüne gelinince ilginç, renkli veya havalı örnekler görebiliyoruz. James Bond filmlerini sevenler, İngiliz ajanın 1977’deki “The Spy Who Loved Me” filminde kullandığı hem spor otomobil, hem denizaltı araç Lotus Esprit’i hatırlayacaklardır. Günümüzde kişisel denizaltı konsepti oraya kadar gelmemiş olsa bile, Bond filmlerinin ünlü otomobil markası Aston Martin elinden geleni yapıyor.

Aston Martin ve Triton’dan 4 milyon dolarlık kişisel denizaltı
Project Neptune

Firma yanına Triton Submarines’i de alarak tüm zamanların en şık ve en pahalı kişisel denizaltı aracını yapmaya girişmiş durumda. Üzerine ortaklaşa çalıştıkları “Project Neptune” kod isimli bu araç, Triton firmasının ‘1650/3 LP’ model düşük profilli denizaltısına dayanacak. Tasarım Aston Martin’in yeni kurduğu lüks tasarım firması ‘Aston Martin Consulting‘ tarafından gerçekleştirilecek. Asıl dikkat cekici olan, Bloomberg’in haberine bakılırsa araç 4 milyon dolarlık bir fiyat etiketine sahip olabilir. Karşılaştırmak gerekirse, V8 motorlu lüks bir DB11’in fiyatı ABD’de 200 bin dolar ediyor.

Aston Martin ve Triton’dan 4 milyon dolarlık kişisel denizaltı
Triton 1650/3 LP

Bu hafta içinde Monaco Yat Fuarı’nda duyurulan Project Neptune sınırlı sayıda üretilecek. Firmanın yöneticilerinden Marek Reichman bu denizaltıdan her sene sadece 12 adet inşa edileceğini ifade etmiş. Araç 500 metre derinliğe dalabilecek, su altında saatte 5,6 kilometre hızla yol alacak. 4 ton ağırlığında ve 1,79 metre uzunluğundaki denizaltı bir pilot ve 2 yolcu taşıyabilecek. Motorlarını 12 saat besleyecek bir bataryaya sahip olacak aracın klima gibi konfor özellikleri de cabası.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.