btbilgi

Mars’a insanlı ilk yolculuk, büyük ihtimelle astronotların orada bir süre kalmaları planını da içerecek. Astronotların Mars’da nasıl yaşayacağı konusunda çeşitli fikirler ve projeler görmeye de başlıyoruz. Hazırlıkların ve denemelerin daha şimdiden yapılması gerekli. Bu konuda en büyük simülasyon çalışmalarından biri Birleşik Arap Emirlikleri çöllerinde gerçekleşecek. Dubai’den gelen habere göre Mars ortamına en yakın koşullara sahip çölde, 17 hektarlık dev bir araştırma merkezi kurulacak.

İlk Mars şehri için ideal simülasyon alanı BAE çölleri

Bu araştırma merkezini Kopenhag ve New York’da ofisleri olan ‘Bjarke Ingels Group’ (BIG) tasarlıyor. BIG mimari stüdyosu 2010’deki Şangay Dünya Fuarı’nda Danimarka standını, ABD/Utah’daki Kimball Art Center’ı ve Danimarka, Helsingør’da inşa edilen Ulusal Denizcilik Müzesi binalarının aralarında olduğu bir sürü fütüristik yapı tasarlamış.

İlk Mars şehri için ideal simülasyon alanı BAE çölleri

Mars şehrini simüle etmesi planlanan dev yapı, bir dizi prefabrik kubbeden oluşmakta. Bu kubbeler gıda, enerji, su ve tarımsal araştırma laboratuvarları için koruyucu kabuk görevi görecek. Proje ‘Mohammed Bin Rashid Uzay Merkezi’ ve Dubai yerel yönetimi tarafından desteklenmekte. Bu çöl şehrinde biliminsanları, mühendisler ve taarımcılar bir senelik bir yaşama deneyi gerçekleştirecekler. Özellikle de zorlu yaşam koşullarında hayatta kalabilmek için neler yapılması gerektiğine dair fikirlerin, kızıl gezegendekine benzer bir ortamda daha rahat meydana çıkacağı umut edilmekte.

İlk Mars şehri için ideal simülasyon alanı BAE çölleri

Laboratuvarlar üç boyutlu baskı teknikleri ile, ısı ve radyasyon koruma gibi unsurlar barındırarak inşa edilecek. Binaların duvarlarının üç boyutlu yazıcılarla basılması için malzeme, BAE çöllerindeki kumlardan alınacak. Böylece çöl kumu kullanılarak baskı teknikleri de geliştirilmiş olacak. Bu türden yöntemlerin oturtulması, Mars’da yaşayacak ekiplerin yapı kurmaları sırasında çok işlerine yarayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.