btbilgi

Herkesin gözü 2030’a kadar yapılacak ilk insanlı Mars görevinde ama anlaşılan bunun için önce Ay’a gitmemiz gerekli. Ülkeler her geçen gün bir ara atlama noktası olarak Ay yörünge üssü fikrine daha sıcak bakıyorlar. Rusya bu yolda önemli bir adım atarak, ABD ile ortak bir üs projesi için masaya oturmaya hazırlanıyor.

Bazı Rusya uzay endüstrisi yetkilileri Popular Mechanics dergisine açıklama yapmış. Buna göre Rusya resmi uzay çalışmaları firması Roscosmos’un müdürü Ogor Komarov, gelecek hafta Avusturalya’nın Adelaide şehrinde düzenlenecek 68’inci Uluslararası Havacılık ve Uzay Kongresi’nde önemli bir açıklama yapacak.

Roscosmos daha önce şu andaki Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) süresi dolunca ardından gelecek yeni istasyon için çalışmalar yapıyordu. Fakat ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin bir Ay yörünge üssü kurma planları, anlaşılan Rus yöneticilerin kafasını karıştırmış. Söylentilere göre kendisi de gelecekte bir Ay üssü hedefleyen Rusya, önceliği ABD’ye kaptırmamak için bu şekilde ortak bir projeye başlamaya razı olmuş durumda.

Rusya ve ABD ilk Ay yörünge üssü ortaklığı için masaya oturuyor

ABD’nin önderliğini yaptığı ‘Deep-Space Gateway’ diye adlandırılan bu proje, ABD’nin gelecekte yapmayı planladığı insanlı Mars yolculuğuna hazırlık noktası olarak kabul edilmekte. Çeşitli Avrupalı ülkeler, Kanada ve Japonya’nın da dahil olmak istediği bu üssün gerçekleşip gerçekleşmeyeceği halen belli değil. Bu projeye Rusya adına Roscosmos’un başvurmamış olması ise merak uyandırmaktaydı. Roscosmos şu anda Dünya yörüngesinde bulunan ISS’in kurulumuna ve işletilmesine büyük katkısı olan bir ülke.

Rusya’nın uzay konularında en önemli think-tank kuruluşu olan ‘TsNIIMash’ araştırma enstitüsünün raporlarına göre, ülke hem bir Dünya yörüngesi istasyonuna, hem de Ay üssü projesine aktaracak kadar kaynağa sahip değil. Dolayısı ile Ay etrafında konuşlandırılacak yeni bir yörünge üssü fikrine artık sıcak bakıyorlar. Böylece ISS’den gelen ortaklık anlayışı da devam ettirilmiş olacak. Rusya’nın bu projeye katılması, Ay yörünge üssünü daha da gerçekleşebilir hale sokuyor olacak.

Ay’ın kendisine yapılacak yeni insanlı veya robotik görevler ise henüz belli değil. Ay yörünge üssü ortakları, Ay’a iniş yapabilecek bir araç konusunda hemfikirler ama inşa edilmesi Rusya’nın bu projeye katkısına bağlı olabilir. Rusya şu anda yörünge üslerine ağır malzeme taşıyabilecek roketlere ve altyapıya sahip az sayıda ülkelerden biri. ABD ise roket programını özel şirketlere devrettiğinden beri yeni uzay roketleri inşa etmiyor. Bu da Rusya’nın ülkelerarası ortak uzay programlarındaki gücünü artıran bir faktör.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.