btbilgi

Yeni ABD yönetimi ilgisini yenilenebilir enerjiden uzaklaştırmış durumda ama herkes aynı fikirde değil. Ünlü sinema oyuncusu Leonardo DiCaprio tarafından kurulan vakıf ‘Leonardo DiCaprio Foundation’, RE-volv isimli ABD kökenli bir programa 120 bin dolarlık destek vermiş durumda. RE-volv’un yaptığı şey, kitlesel fonlama yolu ile kaynak toplayıp, bunu elektrik ihtiyacı olan topluluklara, kiliselere ve kooperatiflere güneş santrali yatırımı şeklinde aktarmak üzerine.

RE-volv organizasyonu şimdiye kadar 300 bin dolar toplamış ve ABD’nin dört eyaletinde 10 güneş enerjisi projesine yatırım yapmış. Bunların arasında Oakland’de mülteci ve düşük gelirli ailelere okul sonrası eğitim veren Harbor House, Philadelphia’daki en eski Afrikan-Amerikan kilisesi olan Morris Chapel Baptist Church gibi zorda kalan topluluklar bulunmakta. RE-volv bu yatırımları bir seferde yapıyor ve geri dönüşleri çok küçük ödemeler halinde alınıyor. Programın yaptığı yatırım ile gelecekte toplanacak ödemeler, 20 yeni güneş enerjisi projesinin daha gerçekleştirilmesine yardımcı olacak.

Leonardo DiCaprio Vakfı da bu projeye yapılan en son 120 bin dolarlık bağışı ikiye katlamaya kadar vermiş. Vakıf kendisi de aynı rakamda bağış yaparak yeni projelerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Fakat bu rakam vakfın yaptığı tüm bağışların ve yatırımların sadece küçük bir kısmı. Leonardo DiCaprio Vakfı dünyayı korumak için birçok farklı alanda çalışan kurum ve ekiplere toplamda 20 milyon dolarlık bir fon ayırmış durumda. Bu 20 milyon dolar, vakfın 1998’deki kuruluşundan beri yaptığı 80 milyonluk toplam yardımların arasında tek seferde açıklanan en büyük miktar olarak belirtiliyor.

Leonardo DiCaprio konuyla ilgili açıklamasında “ABD ‘de ve yurtdışında 100’den fazla organizasyonu destekliyor olmaktan gurur duyuyoruz. Bu bağışlar direk olarak okyanusların, ormanların ve geleceği tehlikedeki türlerin kurtarılması için çalışan kurumlara aktarılmakta. Bunların hepsini gelecek nesiller için, iklim değişikliğinin gözardı edilemez etkilerini geri çevirmek amacıyla yapıyoruz” diyor. Bahsedilen 20 milyon doların 3,5 milyon doları iklim değişikliği projeleri için, 6,3 milyon doları vahşi yaşam koruma programları için, 3,7 milyon doları okyanus koruma ve araştırma programları için, 4 milyon doları yenilikçi teknoloji fikirleri için ve 800 bin doları da doğal kaynaklarını korumaya çalışan toplulukların haklarının korunması için ayırılmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.