btbilgi

14 bin dolarlık yüksek güvenlikli akıllı telefon Solarin ile şansını deneyen Sirin Labs firması, şimdi de blokzinciri destekli yeni bir model piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu seferki telefon dünyanın ilk bitcoin transferinin yapıldığı biliminsanı olan hal Finney’den ismi almakta. Yeni açık kaynak üretimli Finney akıllı telefon, tüm iletişimini bağımsız ve ücretsiz bir blokzinciri ağı desteği ile sunacak.

Finney model telefon 256GB dahili depo alanına, 8GB belleğe, 16MP ana kameraya, 12MP selfie kamerasına ve 5.2 inç boyunda, QHD (2,560 x 1,440 piksel) çözünürlüğünde,  yeni nesil telefonlarda bulunan uçtan uca ekran özelliğine sahip. Nasıl ve ne model bir işlemci olacağı bilgisi ise verilmemiş. Bağlantı için Wi-Fi 802.11ac ve Bluetooth 5.0 protokollerini kullanmakta. Tüm güvenli blokzinciri altyapısı IOTA firmasının Tangle ağı desteği ile verilecek. Fiyatı ise önceki denemeye göre mantıklı bir seyivede olacak, 999 dolar.

Blokzinciri neslinin ilk akıllı telefonu geliyor: Finney

Cihazda işletim sistemi olarak modifiye edilmiş bir Android olan Shield OS yer almakta. Bu işletim sistemi her türlü blokzinciri uygulamasını, cüzdanları, dönüşüm altyapılarını ve P2P kaynak paylaşım ekosistemini desteklemekte. Hatta Finney’in SNR isminde kendi para birimi ve onu korumak için BlockShield isimli özel donanım/yazılım sistemi bile var. Cihazın tüm bağlantısı dağıtık P2P veri ağları üzerinden güvenli şekilde gerçekleşecek. Uygulamalar ise komünite tarafından kontrol edilecek bağımsız bir uygulama mağazası üzerinden indirilecek. İsteyen herkes SDK setine sahip olup uygulama geliştirebilir.

Finney beraberinde 799 dolarlık bir de özel PC ile gelecek. İnce ekran tipindeki bu kombine PC, akıllı telefondaki tüm güvenlik özelliklerini taşıyacak ve telefon ile birebir senkron olacak. Cihazın 8GB belleği, 256GB depo alanı, 24 inçlik ekranı, tamamen kablosuz bağlantı özellikleri ve biyometrik onay sensörleri olacağı bilgisi verilmiş. Eğer işlemci gücü, ekran kartı belleği veya depo alanı yetmezse, bulut P2P ağı üzerinden ek işlemci gücü veya bellek satın alınabilecek. Bunların hepsi için sanal para SNR kullanılacak. Cihazlarınızı boş vakitlerde bir madenci gibi kullanıp SNR üretebileceksiniz.

Blokzinciri neslinin ilk akıllı telefonu geliyor: Finney

Sirin Labs firması Finney’i piyasaya bir kitlesel önsipariş kampanyası ile sunmaya hazırlanıyor. Bu kampanya 2017’nin Ekim ayında gerçekleşecek ve çeşitli hedef senaryoları bulunacak. Eğer 50 milyon dolar toplanabilirse ilk aşamada Finney akıllı telefon garantilenmiş, 75 milyon dolar toplanırsa artı olarak PC de garantilenmiş olacak. 100 milyon dolar toplanması halinde akıllı telefon ve PC’nin piyasa çıkışını haricinde, Shield OS’in OEM’lere açılması da mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.