btbilgi

Tüm zamanların en iyi iç mimarı olmayabilirsiniz. Fakat bu durum mobilya seçimlerinizin kötü olması anlamına gelmiyor. Evinize yeni bir koltuk takımı almaya mağazaya gittiniz diyelim, koltuğu salonunuzda gözünüzün önüne getirmeye çalışıyorsunuz. Olmuyor mu? O zaman size artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi gerekli. IKEA Place isimli uygulama size bu şansı veriyor.

Bu uygulama Apple’ın yeni artırılmış gerçeklik platformu ARKit üzerine kurulmuş. Yeni iOS 11 mobil işletim sistemi ile gelen bu platform, şirketlere kendi AR çözümlerini geliştirmek için araçlar sunuyor. IKEA Place de bundan faydalanıp, firmanın 2 bin civarındaki ürününü sanallaştırıyor. Ürünler uygulama içinde üç boyutlu şekilde birer obje olarak yer almakta. Siz de uygulamayı açıp istediğiniz ürünü seçip, iPhone kameranızı evin istediğiniz noktasına çeviriyorsunuz. Seçtiğiniz mobilya sanki evinizdeymiş gibi ekranda görüntüleniyor.

Uygulama içinde koltuklar, sandalyeler, masalar, mutfak mobilyaları, bahçe mobilyaları gibi kategorilerde ürünler bulunmakta. Ayrıca IKEA Place uygulaması mobilyaları evinizin ölçülerine göre otomatik şekilde boyutlandırıyor. Firma bu otomatik boyutlandırma özelliğinin yüzde 98 oranda doğru çalıştığına garanti vermekte. Bunun da ötesinde sanal eşyayı yerleştirdiğiniz yerdeki ışık durumu ve koltuk gibi nesnelerin dokularının da birebir sunulduğu iddia edilmekte.

IKEA bu uygulamayı sadece size boşuna para harcatmamak için üretmemiş. Aynı zamanda gelecekte piyasaya sürmeyi planladıkları mobilya ve aksesuar ürünlerinin ilk denemeleri de bu uygulama ile kullanıcılara önceden sunulabilir hale gelecek. Firma belki de çeşitli yeni ürün serileri için önden popülerite çalışmaları yapmayı da planlıyor olabilir.

IKEA Place ile mobilya almadan önce artırılmış gerçeklikte deneyin

IKEA Place uygulaması Eylül ayının sonunda App Store’a çıkıyor ama önceden de belirttiğimiz gibi, kullanabilmek için bir iPhone’a ve cihazınızda iOS 11 sürümüne ihtiyacınız olacak. Uygulamanın Android versiyonu ile ilgili şu anda bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.