btbilgi

Geçen hafta San Francisco’da düzenlenen TechCrunch Disrupt etkinliğinin konuklarından biri, Ethereum’un kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin idi. Etkinlikte bir konuşma yapan Buterin, Ethereum platformunu kendi sözleriyle anlattı. Kendisinden konuyu normal bir kullanıcıya anlatır gibi anlatması istenmiş, çünkü teknoloji ile ilgili insanların çoğu bile hala blokzinciri (blockchain) ve kriptopara konularını tam olarak kavrayabilmiş değil.

Buterin konuşmasında blokzincirini, herkesin sahip olduğu paranın anında takip edilmebilmesini sağlayan bir sistem olarak anlatmış. Bu sisteme “kriptoekonomi” diyor. Ama Buterin ve arkadaşları blokzinciri teknolojisinin para hesabı tutma dışında çok farklı işlere de yaradığını çözmüşler. Bu sistem merkezi olmayan bir kayıt defteri olarak çalışıyor ve Buterin bu özelliğe “herkese açık takip” diyor. Ethereum sisteminin altyapısında da bu teknoloji var.

Buterin sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu herkese açık, genel kullanımlı bir kayıt takip mekanizması. Blokzincirini kullanarak beş farklı kategoride beş farklı uygulama da geliştirebilirsiniz, yani bir İsviçre Çakısı gibi. Bir yandan onu genel kullanım sağlayan programlamaya açık hale de getirebilirsiniz. Bizim yaptığımız da bu oldu işte.”

Ethereum şu anda dünyanın kurumsal çözümlere en uygun blokzinciri sistemi olarak kabul edilmekte. Kriptopara kısmı bu altyapının kullanım alanlarından sadece biri. Şimdiye kadar blokzincirinin lojistik, dağıtım, depolama, üretim ve finans gibi değişik sektörlerde kullanıldığını biliyoruz. Geçtiğimiz aylar içinde bir Rus havayolu firması Ethereum ile uçak bileti sattı, hatta Microsoft bile bu sistem üzerine kurduğu kendi protokolü olan Coco’yu (Confidential Consortium Framework) duyurdu.

Sistem gelecekte kredi kartlarının yerini bile alabilecek potansiyele sahip. Bu da birçok alanda ciddi bir dönüşüme sebep olabilir. Henüz böyle bir değişim için erken, çünkü hala yeterince yaygın değil. Fakat tamamen dijital bir gelecek hayal ediyorsak, blokzinciri bunun önemli bir parçası olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.