btbilgi

Dünyanın en büyük bulut veri merkezlerinden biri, perakende firması Amazon’ın ‘Amazon Web Services’ (AWS) olarak kabul ediliyor. 2066’da kurulan AWS her türden ve boyda şirkete bulut bilişim hizmetleri sunmakta. Firmanın halen dünya çapında 16 noktada veri merkezi bulunuyor. 7 adet Amerika kıtalarında, 3 adet Avrupa’da ve 6 adet de Asya Pasifik bölgesinde bulunan bu merkezlere 2019’da bir de Orta Doğu veri merkezi eklenecek.

Amerika kıtalarındaki merkezler ABD, Kanada ve Brezilya üzerinde; Avrupa’dakiler İngiltere, İrlanda ve Almanya’dan; Asya Pasifik bölgesindekiler ise Singapur, Japonya, Avusturalya, Güney Kore, Hindistan ve Çin’den müşterilere hizmet vermekte. 2019’daki Orta Doğu merkezi Bahreyn’de kurulacak. Bunun dışında 2018’de açılacağı duyurulan diğer yeni merkezler ise İskandinavya bölgesinde, Fransa’da ve Hong Kong’da yer alacak. Ayrıca 2018 başında bir de Afrika veri merkezi devreye alınacak.

AWS sözcüsü Jeff Barr yapılan resmi açıklamada müşterilerinin 16 coğrafi bölgede 44 noktadan servis alabildiğini belirtiyor. Bu duyurular ise toplamda servis sunulacak olan coğrafi bölgeleri 22’ye çıkartmakta. AWS CEO’su Andy Jassy ise konuyla ilgili “Orta Doğu’daki ülkeler ekonomilerini yeni nesil çözümlere göre geliştirirken teknoloji büyük bir rol oynamakta. Bulut bilişim de bu dönüşümün tam merkezinde yer alacak” diyerek şirketinin yayılmacı yaklaşımını aktarıyor.

Bulut bilişim veri merkezlerinin farklı bölgelere yayılması, o bölgedeki şirketlerin bu servislerden daha hızlı şekilde yararlanabilmesini sağlıyor. Veri merkezi ihtiyaçları için başka bölgelerdeki AWS sunucularına bağlanmak zorunda kalmayan kullanıcılar, her veri maliyetlerini düşürüyor hem de kendi bölgelerinde daha kolay destek alıyorlar. AWS veri merkezi yatırımları dışında yakın zamanda Dubai ve Bahreyn’de yeni birer ofis açacağını, ayrıca Azure bulut platform hizmetlerini de Batı Avrupa dahil yeni bölgelere yaymayı planladığını iletmişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.