btbilgi

Biliminsanlarına bakılırsa, üzerinde yaşadığımız yaşlı gezegen daha önce beş kez türlerin komple yokolmasını gördü. Yeni bir çalışma ise altıncısının çok yakında olabileceği ihtimalini öne sürüyor. MIT (Massachusetts Institute of Technology) jeofizikçisi Daniel Rothman Dünya üzerinde geçmiş 542 milyon yılda gerçekleşmiş tüm karbon döngülerini incelemiş. Ve geldiği sonuç hiç de iç açıcı değil.

Rothman bu karbon döngülerini Dünya üzerindeki topraklardan, denizlerden ve atmosferden alınan karbon ayakizi kalıntılarını takip ederek incelemiş. Baz olarak jeokimyacıların kabul ettiği 31 karbon izotop izini almış. Buradan yola çıkarak gezegenin tarihinde farklı dönemlerde farklı oranlarda bulunabilien karbon-12 ve karbon -13 izotoplarını tanımlamış. Buradan da farklı dönemlerde atmosfere salınmış karbondioksit miktarlarını ortaya koyan bir veritabanı hazırlamış.

Dünya üzerinde gerçekleşmiş beş tür yokolması döneminde de, atmosferdeki karbondioksit seviyelerinin belli düzeyleri geçmiş olduğu gözlemlenmiş durumda. Yeryüzündeki yaşamın ciddi şekilde etkilenmeye başladığı ve gezegenin ısısı yükselip tüm canlılar için tehlikeli olmaya başladığı her dönemde karbon seviyelerinde aşırı bir artış var. Bu da gezegenin sisteminin belli durumları kaldıramadığı sonucunu ortaya çıkartıyor denilmekte.

Dünya üzerindeki yaşamın çöküşü için son tarih 2100 yılı

Rothman’ın bulgularına bakılırsa gezegenin bu seviyeye gelmesi için iki süreç var. Birincisinde karbon milyonlarca yıl boyunca yavaş yavaş birikir ve küresel bir felaketi tetikler. İkincisinde ise karbon seviyelerinde ani bir yükselme olur ve aynı sonuç çok daha kısa dönemlerde gerçekleşebilir. Bunun üzerine Rothman atmosfere ve okyanuslara 310 gigaton karbon eklenmesi durumunda belli bir seviyenin aşılacağını hesaplamış. Eğer hiçbir şey yapılmadan şu andaki salınım miktarları ile devam edilirse, bu rakama 2100 yılı civarında ulaşılması mümkün.

İnsanlığın artık karbon seviyelerini dikkate alması ve bunun azaltılması için küresel bir çaba göstermesi gerekiyor. Bu rapora bakılırsa, hiçbir şey yapmadan oturursak 80 sene sonra Dünya üzerindeki tüm yaşamı tehlikeye sokmuş olabiliriz. İnsanlık başka gezegenlere kaçarak kurtulmayı planlıyorsa bile, arkamızda canlıları yok olmuş bir gezegen bırakıyor olma ihtimalimiz çok yüksek.

Daniel Rothman araştırma sonuçlarını ‘Science Advances’ jurnalinde bir bilimsel rapor olarak sunmuş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.