btbilgi

Tüm Uzakdoğu’da kendine özel internet arama motoru ve yapay zeka teknolojisi ile bilinen Baidu, otonom araç sektöründe de ağırlığını koyuyor. Son yıllarda hızla gelişmekte olan kendi kendine gidebilen arabalar, Çin açısından da çok büyük bir potansiyel pazar demek. Baidu da bu alanda yer almak için ‘Apollo’ ismindeki kendi otonom sürüş platformunu oluşturdu. Bu sene otomotiv endüstrisine sunulan platformun ardından şimdi de firmanın bu alanda çalışacak startup girişimcilere 1,5 milyar dolarlık fon ayırdığı haberi geldi.

Yapılan resmi duyuruda Baidu’nun bu fon ile önümüzdeki 3 yılda 100’e yakın girişimciyi desteklemeye niyeti olduğu belirtiliyor. Ayrıca firmanın bu platform üzerinde çalışacak 70 ortaklık büyük bir ağ kurduğu da iletilmekte. Listelenen ortakların arasında Hyundai, Bosch, Continental, Nvidia, Microsoft Cloud, Velodyne, TomTom, UCAR, Grab gibi Çinli ve küresel markalar bulunuyor.

Hem Çin’de hem de ABD’de otonom araç testlerine devam eden firma, en yeni gelişme olarak da Apollo platformunun 1.5 versiyonunu duyurdu. Nisan ayında ilk kez gösterilen açık kaynaklı otonom sürüş platformu, çeşitli kaynaklar tarafından “otomotiv endüstrisinin Android’i” olarak kabul edilmekte. Sistem dikkat çekici bulut simülasyon desteği sayesinde Çin kökenli devasa bir trafik veri birikimine sahip. Sistem farklı hava ve trafik koşullarında günde 1 milyon kilometrelik yol için simülasyon üretebiliyor. Ayrıca HD haritalar, engel tanıma ve derin öğrenme teknikleri ile desteklenen yapay zeka da dikkat çekici özelliklerden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.