btbilgi

Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı lisesi olan Tink Teknoloji ve İnsan Okulları, Eylül 2017’de İstanbul Sancaktepe Kampüsü’nde eğitime başlamış durumda. Okulun hedefi öğrencilerini 21’inci yüzyıl becerileriyle donatmak, Türkiye’nin önde gelen kurumlarında iş deneyimi ile tanışma fırsatı sağlamak ve üniversite başarısını garantilemek olarak özetlenebilir.

Türkiye’de ilk defa bir lisede dijital okur-yazarlık, farklı programlama dillerinde kodlama, mobil uygulama geliştirme, donanım üretim yetkinlikleri, siber güvenlik, veri tabanı programlama, tasarım yetkinlikleri ve proje yönetimi gibi dersler verilmeye başlanmış durumda. Tink eğitim sisteminde Anadolu Lisesi müfredatına ek olarak proje yönetimi, girişimcilik, Java ile programlama, C# ile programlama, Python ile programlama, Android Studio ile uygulama hazırlama gibi eğitimler bulunuyor.

İlk ve tek teknoloji lisemiz Tink, gençleri geleceğe hazırlayacak

18 Eylül’de okulun ilk kampüsünün açılışında konuşma yapan kurucu ve CEO Zeynep Dereli, Tink’in geleceğin ihtiyaçlarını analiz ederek hazırlanan müfredatıyla farklı meslek gruplarında başarılı ve girişimci bireyler yetiştirmeyi hedeflediğini söyledi. Okulun her öğrencisini çok iyi seviyede teknoloji okur-yazarı olarak donatmak ve öğrencilerin tercih ettikleri en iyi üniversiteye girebilmelerini sağlamak misyonuyla kuruldukları mesajı ön planda verilmekte.

Zeynep Dereli konuşmasında “Bir zamanlar yalnızca IQ konuşulurdu ve başarının buna bağlı olduğu düşünülürdü. Sonradan EQ’yu keşfettik ve başarı için IQ’dan daha değerli ve belirleyici olduğunu öğrendik. Tink yeni nesil eğitiminde ise, IQ ve EQ’nun yanı sıra DQ (Dijital zeka) da veriliyor. Mezunlarımız bu yetkinliklerin tamamını alıyor. Gelecek 20 yılda DQ’su düşük bireyler ve toplumların fakirleşeceğini düşünüyorum. Tink mezunları hangi mesleği yaparlarsa yapsınlar, yüksek DQ’ları olan başarılı bireyler olacak’’ sözlerine yer verdi.

Tink Teknoloji ve İnsan Okulları’nın ikincisi olacak Ayazağa Kampüsü için de hazırlıklar sürdürülmekte. İkinci kampüs 2018 – 2019 eğitim dönemi için hazır olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.