btbilgi

Elektrikli arabalar çoğaldıkça, onları şarj etmek için gerekli istasyonlar da artacak. Gelecekte hem şehirlerde, hem de otobanlarda bu şarj istasyonlarına bolca ihtiyacımız olacak. Bazıları yavaş, bazıları ise süper hızlı şarj edecekler ama hepsinin ortak bir noktası var. Araba şarj etmek için elektriği bir yerden almaları gerekli. Giraffe 2.0 isminde bir çözüm var ki, adı gibi zürafaya benzemesinin dışında tüm enerjisini temiz kaynaklardan elde edebilmekte.

İsveç kökenli Innoventum firmasının tasarımı olan Giraffe 2.0, şarj için elektriğini güneş panelleri ve rüzgar santralinden beraberce topluyor. Ahşap bir iskeletin üzerinde 24 adet panel bulunmakta, 12 metrelik kule kısmının ucunda ise bir pervane var. Firmanın verdiği bilgiye göre sistem yılda 13,8 MWh’lik (rüzgar ve ışınım miktarına göre yılda 10 bin-20 bin kWh arası değişen oranlarda) enerji elde ediyor. Günde yaklaşık 38 kWh elektrik üretilebilmekte.

Giraffe 2.0’ın araba şarj bölümü sadece iki arabaya hizmet verebiliyor. Ama istasyonun kendisi 24 metrekareye oturan taban alanı ile zaten oldukça küçük. Fakat eğer iki elektrikli otomobiliniz varsa, bunlara yılda 45 bin kilometre yol yapacak kadar elektrik elde edebilirsiniz. Hem güneş hem de rüzgardan faydalanmasının sebebi, ikisinden gelen enerjiyi birbirini dengelemek için kullanıyor olması. Yani güneşin az olduğu mevsimlerde rüzgardan enerji üretimi ağırlıklı oluyor. Işınımın yüksek olduğu mevsimlerde ise güneş panellleri ağırlıklı kaynak haline geliyor.

Giraffe: Hem güneşten hem rüzgardan güç toplayan şarj istasyonu

Ayrıca sistemi kurup mutlaka araba (veya elektrikli otobüs) şarj etmek zorunda da değilsiniz. Evinizin yanına yerleştirip direk kendiniz de faydalanabilirsiniz. Özellikle şehir merkezlerinden uzak noktalarda, elektrik kesilmelerine karşı bir batarya çözümü ile kullanılabilir. Böyle yerlerde dizel jeneratörün yerine koyup temiz enerji elde edip, çevreye de zarar vermemiş oluyorsunuz. Sistemin en hayal kırıcı yanı fiyatı, firma yaklaşık 55 bin Euro’luk bir bedel belirlenmiş. Ama hükümetlerin temiz enerji teşvik fonlarından faydalanma ihtimaliniz de bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.