btbilgi

Columbia Mühendislik firması çok yenilikçi bir robotik kas sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sentetik kas teknolojisi üç boyutlu yazıcı ile basılıyor, doğal doku ile üretilen kaslardan 3 kat kuvvetli, gerçek kas yapısının 15 katı daha yoğun ve ağırlığının 1.000 katına kadar yük kaldırabiliyor. İşin ilginci bu kasın gramı sadece 3 dolar sent gibi inanılmaz bir maliyetle üretilebiliyor.

Sentetik kas materyalinin kendisi silikon özel bir lastik yapıya sahip ve etanol içermekte. Etanol kas yapısına mikro ceplerin içinde yayılıyor. Kasın çalışması için hidrolik/pnomatik pompalara, basınç ayarlarına veya yüksek voltaj dönüştürücülere ihtiyaç yok. Sadece kasa çok düşük voltajda elektrik uygulanması yetiyor. Mikro ceplerin içindeki etanol bu düşük voltajla ısınıyor ve oluşan baloncuklar silikon materyali genleştirip kas gibi çalışmasını sağlıyor.

Özellikle geleceğin insansı robotlarında yumuşak kas yapısı ve yumuşak dokular önemli yer tutacak. Bu tür robotların özellikle yaşlı ve bakımı gibi sağlık hizmetlerinde, felaketlerle boğuşan acil destek birimlerinde ve günlük hayatta her noktada kullanılacağı tahmin ediliyor. Benzer bir araştırmayı İsviçreli biliminsanları da geliştirmekteydi. Orada da vakum gücü ile çalışan yumuşak kas yapısı üzerinde çalışılmakta.

Geleceğin robotları için ağırlığının 1.000 katını kaldıran sentetik kas

Sentetik kas projesinin sonraki adımları arasında, kaslara sensörler eklenerek dokunma becerileri eklemek var. Ayrıca ileriki aşamalrda yapay zekalara bu kas sistemlerini nasıl kullanacağı da öğretilecek. Her ne kadar çok yenilikçi bir teknoloji olsa bile, başka bir açıdan bakıldığında insanın aklına klasik bilimkurgu filmi ‘Terminator’ ve filmdeki insana çok benzeyen yapay zekalı ölümcül robotlar gelmiyor da değil.

Bu araştırmanın raporunu bir bilimsel makale olarak ‘Nature Communications’ jurnalinde bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.