btbilgi

Küresel bilgi ve iletişim teknolojileri araştırma firması IDC, Türkiye kişisel bilgisayar ve tablet pazarı (masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, iş istasyonları ve tablet) için 2017 ikinci çeyrek raporunu yayımladı. Rapora göre 2017 yılının ikinci çeyreği 879 bin 450 adet satış ile tamamlanmış. İkinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 8,9 oranında düşüş, ilk çeyreğe oranla ise yüzde 8,7 oranında bir artış gözlemlenmiş durumda. PC ve tablet satış adetleri, normal beklentinin yaklaşık yüzde 3 oranında fazlası olarak gerçekleşmiş.

IDC’nin yaptığı açıklamada PC pazarında 2017 ikinci çeyreğinde de satışların gözle görülür yükselme gerçekleştirememesinin sebepleri, önceki dönemlerden süregelen istikrarsızlığın getirdiği tedirginlik, döviz kuru oranlarındaki değişkenlik, çalkantılı makroekonomik göstergeler ve belirsiz politik ortam olarak veriliyor. 16 Nisan’da gerçekleşen referandum hem kamu hem de özel sektörde belirsizlik yaratmış durumda. Bundan dolayı devlet ihaleleri ve kurumsal projeler üçüncü ve dördüncü çeyreğe ertelenmiş. Karar vericiler böyle bir ortam içerisinde yatırım yapma konusunda isteksiz davrandı ve ortamın biraz daha istikrara kavuşmasını bekledi denilmekte.

Tüketiciler de “bekleyelim durumu görelim” diyerek PC alımlarını ertelemeyi tercih ettikleri için, bireysel alımlar da tahmin edilenden düşük gerçekleşti. Politik durumların biraz daha netleşmesi, geleneksel okul sezonunun başlaması ve yıl sonu itibariyle kurumların BT bütçelerini harcama çabalarının, yılın ikinci yarısında satışlarda yükselmeye yol açacağı tahmin ediliyor.

PC pazarı ikinci ceyrek sonuçlarına göre Lenovo tüketici segmentinde yüzde 25,7 pazar payı ile lider olurken, HP gerek kamu sektöründeki projeleriyle gerekse tüketici segmentindeki ürün gamı ile ikinci sırada. Asus ise yüzde 14,1 pazar payı ile tüketici tarafında popüler isimlerden biri.

Tablet pazarında ise Samsung’un yüzde 22,8 oranındaki pazar payı ile lider olduğu 2017 yılının ikinci çeyreğinde, Vestel yüzde 13.9 luk oran ile ikinci, Lenovo ise telekom ve perakende kanalındaki projeleri ile yüzde 8.9 pazar payı alarak üçüncü sırada yer almış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.