btbilgi

Bir hastanenin acil bir kan paketine ihtiyacı varsa, bir laboratuvara çok hızlı şekilde doku örneği yetiştirilmesi gerekiyorsa ne yaparsınız? Ya bu hastane veya laboratuvar, İstanbul gibi trafiği standartların ötesinde dolu bir şehirde bulunuyorsa? Araba zamanında yetişemeyebilir, özel kuryeler çok pahalıya çıkabilir. İsviçre böyle senaryoları düşünerek yenilikçi bir drone taşıma ağı kuruyor.

Sistem ilk kez İsviçre için kurulacak ama tasarlayan ABD kökenli bir firma olan Matternet. Bu drone firması sadece araçları temin etmekle kalmayacak, onların işletilmesi için gerekli bulut iletişim altyapısını da sunacak. Firmanın sunduğu yöntemde taşıma drone’ları belli sabit platformlarda hazır bekleyecek. Bir paket gönderileceği zaman paketin üzerindeki QR kod platform tarafından okunacak, paket otomatik şekilde alınıp drone’a yüklenecek. Drone paket üzerindeki kod sayesinde gideceği yeri bilip, kendi kendine yola çıkacak. Hedef adresteki platforma indiği zaman ise, teslim alacak kişinin telefonundaki QR kodu okutması yeterli, paket güvenle teslim edilebilir.

Bu taşıyıcı helikopter drone araçlar, platformlarda kendi kendilerine şarj olacak ve hazır bekleyecekler. Eğer paket yollanması gerekli ama platformda drone yoksa, siz paketi teslim edeceksiniz ve platform o noktaya taşıma için boştaki bir drone’u otomatik şekilde çağıracak. Aktif olmayan drone’lar yakındaki bir hastanede veya laboratuvarda özel bir depoda bekleyecekler. Matternet sistemin kullanılmasını mümkün olduğu kadar basitleştirmiş. Böylece paket yollayıp alacak kişilerin özel bir eğitim görmesine gerek kalmıyor.

Kurulacak drone ağlarının, İsviçre ulusal posta firması olan Swiss Post’un desteği ile işletileceği bilgisi veriliyor. Ağların kurulması için firma güvenilir bir proje götürerek hem yerel yönetimlerin, hem hava idare amirliklerinin, hem de askeri birimlerin desteğini almış. Drone’lar kendi başlarına hareket ediyor, sensörlerle hiçbir yere çarpmadan hareket ediyorlar. Fakat insan operatörler bir kontrol merkezinde tüm drone’ları gerçek zamanlı şekilde kontrol altında tutacak.

İsviçre hastaneleri tıbbi malzemeleri yeni drone ağı ile taşıyacak

Bu sistem hastanelerin malzeme taşıma için kullandığı geleneksel yöntemlere göre yaklaşık yüzde 20-50 arası daha ucuz olacak. Buna rağmen Matternet firması bu işten kar elde edebiliyor. Yapılan testlerde aynı paketin normal bir araç ile hedef noktaya ulaştırılması 25 dakika alırken, drone ile ulaştırılması 3-4 dakikayı buluyor. Drone ile taşıma pazarının kısa süre içinde e-ticaret alanına da taşınması beklenmekte. Bu konuda Amazon ve Walmart gibi devlerin ilginç planları olduğunu biliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.