btbilgi

Google beklenmedik bir gelişme ile akıllı telefon üreticisi HTC’nin 2 bin çalışanını ve çeşitli lisansları bünyesine katıyor. Bugün duyurulan anlaşma, daha önce Google Pixel akıllı telefon projesinde görev alan belirli sayıda HTC çalışanının Google’a katılacağını gösteriyor. HTC anlaşmanın parçası olarak Google’dan 1,1 milyar dolar tutarında nakit para alacak. Google ayrıca  firmanın sahip olduğu patentler için de kullanım hakkını kazanıyor. Gerekli onayların alınması ile anlaşma 2018 başında yürürlüğe girecek.

Anlaşma Google’ın akıllı telefon pazarındaki elini güçlendirmekle kalmayacak, genel olarak donanım pazarına yaptığı yatırımları da artırmış olacak. Firma böylece akıllı telefon konusunda deneyimli ve uzman profesyonel bir kadroyu kendine katmış oldu. HTC’den alınan patentler ile de Pixel serisi akıllı telefonlarını üretmeye devam edecek gibi görünüyor. Google bu ortaklık sonucunda HTC’nin Tayvan’daki inovasyon ve teknoloji merkezine de önemli bir yatırım yapmış oluyor. Hepsinin de ötesinde, kendi geliştirdiği mobil işletim sistemi Android için en ideal elektronik cihazların üretimi gücünü de eline almış durumda.

New York Times’a yapılan açıklamaya bakılırsa bu anlaşmanın ilk görüşmelerinde Google 4 bin mühendis ve tasarımcı talep etmiş. Görüşmeler ilerledikçe firma 2 bin çalışanın transferine razı olmuş. Google altı yıl önce de 12,5 milyar dolara Motorola’nın akıllı telefon bölümü olan Motorola Mobility’yi satın almıştı. Ama 2014 Ocak ayında şirketi Lenovo’ya 2,91 milyar dolara sattı. Ondan sonra Nexus serisi akıllı telefonlarını farklı ortaklarla hayata geçiren Google, ilk Pixel ve Pixel XL cihazları için zaten HTC ile çalışmaktaydı.

Google’ın Donanımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh bu konuda “HTC uzun süredir önemli bir ortağımız ve pazardaki çok kaliteli pek çok akıllı telefonun yaratıcısı. Yaptığımız bu iş birliği sebebiyle oldukça heyecanlıyız. Google’a katılarak tüketici donanımı alanında inovasyonu ve ürün geliştirme süreçlerimizi daha da geliştirecek HTC ekibini aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz” açıklamasını yapmış.

HTC her ne kadar akıllı telefon operasyonunun ciddi bir kısmını vermiş olsa bile, başarılı U11 model lansmanının ardından yeni amiral gemisi cihazı üzerinde çalışmaya devam edecek. Firma bir yandan sanal gerçeklik (VR) gözlüğü VIVE’in pazarını büyütmek ekosistem yatırımlarına da ağırlık veriyor. Aynı zamanda Nesnelerin İnterneti (IoT), artırılmış gerçeklik (AR) ve yapay zeka gibi diğer yeni nesil teknolojileri de pas geçmiyor.

Firma CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cher Wang konuyla ilgili açıklamasında “Akıllı telefon pazarının öncü şirketi olarak inovasyonlarımızla gurur duyuyoruz. Benzeri olmayan akıllı telefon zincirimiz, sahip olduğumuz patentler, dünya çapındaki çalışanlarımız ve sistem entegrasyon yeteneklerimizle Google’ın Android pazarını geliştirmesini destekledik. Bu anlaşma uzun soluklu ortaklığımızda çok önemli bir adım. Bu sayede HTC marka akıllı telefon ve VIVE sanal gerçeklik işlerindeki inovasyonlarımızı desteklerken, Google’ın donanım iş birimini de güçlendirecek” sözlerine yer veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.