btbilgi

Bazı insanlar doğadan kopamıyor. Her hafta sonu gezilere çıkan, doğa sporları yapan kişiler yanlarında akıllı telefon ve çeşitli cihazlarını da götürmek istiyorlar. Ama burada ufak bir sorun çıkabilir, her zaman telefon için sinyal bulamayabilirsiniz. Daha da ciddi bir örnek olarak spor yaparken kaza geçirdiğinizi, bir dağın tepesinde kaldığınızı düşünün. İşte Gotoky isimli iletişim cihazı, hücresel sinyal yokken bile size özel bir ağa bağlanma şansı tanıyor.

Gotoky bir ‘mesh network’ cihazı, yani hücresel sinyal olmayan yerlerde kendi ağınızı yaratma imkanı sunuyor. Cihaz kullanıcılarının kurduğu ağlar standart ve lisanssız radyo frekansları üzerinden yayın yapıyor. Herhangi bir altyapıya, sinyal vericisine veya kuleye bağlı kalmıyorsunuz. ‘Relay’ yani sinyal aktarma fonksiyonu ile mesajlarınızı maksimum 30 kilometre uzağa kadar gönderebilyorsunuz. Normalde bir akıllı telefon ile eşleştirince tonla özellik ellerinizin altında. Fakat telefonunuzun pili de bitse, cihazın üzerinden bir acil durum sinyali yollamanız mümkün.

Akıllı telefon ile Gotoky cihazını senkronladığınızda, ağdaki tüm cihazlarla sesli görüşme yapabilir, sesli grup konuşmaları gerçekleştirebilir, tek kullanıcıya veya çoklu gruplara mesaj atabilirsiniz. Diğer cihazlara GPS lokasyonu yollama, bas-konuş, gerçek zamanlı lokasyon saptama, navigasyon uygulaması kullanma, ping sinyali atma, rota kaydetme gibi tonla ek özellik de cabası. Cihaz sadece kampçılar, dağcılar veya sporcular için tasarlanmamış. Ormanlarda birbirinden uzakta çalışması gereken bireylerin devamlı iletişim sağlaması için de kullanılabiliyor. Ayrıca deniz üzerinde de bir grup teknenin iletişimi için kullanılabilir.

Tüm bunların ötesinde Gotoky ağları felaket anlarında, hücresel ağların çöktüğü noktalarda acil durum iletişimi kurmak için de uygun. Tabi bu iletişim ağının oluşturulabilmesi için bulunduğunuz bölgede menzil içinde başka Gotoky kullanıcılarının olması zorunlu. Fakat bu cihaz özellikle geleneksel telsiz teknolojisinin yerine kullanılmak için tasarlanmış. Tasarımcıları cihazı piyasaya sürme hazırlığında bir Kickstarter kampanyası açmışlar. Kampanya daha ilk gününde 20 bin Euro’luk hedefini tutturmuş ve geçmiş. Bu da böyle yenilikçi fikirlerin ne kadar ilgi gördüğüne güzel bir kanıt.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.