btbilgi

Dijital asistan rekabeti birden fazla cephede devam ediyor, anlaşılan kalkan toz duman kısa sürede de durulmayacak. Akıllı telefonlar ve evlerdeki akıllı hoparlörler aracılığı ile yayılan bu teknoloji, yavaş yavaş kendine farklı ortamlar bulmaya başladı. Financial Times gazetesinde yayımlanan bir habere göre Amazon kendi Alexa asistan servisini bir akıllı gözlüğe yerleştirmek için çalışmalar yapmakta. Ayrıca buna, şu anda satmakta olduğu Echo hoparlörün becerilerini genişletmek için bir de akıllı ev güvenlik kamerası eklemek niyetinde.

Verilen bilgiler resmi bir kaynaktan alınmamış, sadece Amazon’a yakın ve kimliği verilmemiş kişiler tarafından aktarılmış. Amazon ise bu konuda açıklama yapmamış. Fakat haberde hem akıllı Alexa gözlüğünün hem de güvenlik kamerasının 2017 sonuna kadar satışa çıkma ihtimali belirtilmiş. Verilen bilgiler arasında akıllı gözlüğün kulaklıklarının olmayacağı, sesleri kemik titreşimleri ile direk iç kulağa aktaracak özel bir mekanizmaya sahip olacağı da var.

FT’nin haberine bakılırsa kullanıcılar akıllı gözlüklerini kablosuz olarak bir akıllı telefon uygulamasına senkronlayıp kullanabilecekler. Yani cihaz tek başına internete bağlanamayacak. Ayrıca tasarım tarafında cihazın normal bir gözlük gibi görüneceği, üzerinde dikkat çekici bir girinti çıkıntısı olmayacağı da belirtilmiş. Bu da akla Snapchat’in özel kameralı gözlükleri gibi dikkat çekici olmayacak bir ürün getiriyor. Amazon Google Glass’ın yaratıcısı Babak Parviz’i 2014’de ekibine katmıştı. Parviz’in bu projenin yönetici olduğu söylentileri mevcut. Ayrıca birçok Glass mühendisinin ve çalışanının da sırf bu proje için Amazon’a geçtiği ifade edilmekte.

Amazon kendi dijital asistanı Alexa’yı evlere Echo ve Dot cihazları ile sokuyor. Ayrıca taşınabilir Tap, video görüşmeler için Echo Show ve selfie çekecek, moda önerileri verecek Echo Look gibi farklı amaçlara yönelik hoparlör serisi ile de yelpazeyi genişletiyor. Ama kendi akıllı telefon serisi başarılı olmadığı için, bu noktada hala zayıf. Bu da firmayı yenilikçi başka çözümler aramaya itmekte. Google Glass’ın başarısız olması online perakende liderinin gözünü korkutmuşa da benzemiyor. FT’ye bakılırsa Amazon’un kapalıı kapılar arkasında çalışan gizli ‘Lab 126’ ekibi, sırf bu tür cihazın geliştirilmesi için uğraşmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.