btbilgi

Bir zamanlar uçan arabalar sadece filmlerde olan bir şeydi. Ama son 4-5 yıldır sadece uçabilen araba türü araçları değil, bunların etrafına kurulmuş uçan taksi veya araç paylaşım hizmetlerine dayanan iş planlarını bile görmeye başladık. Peki eğer bu konu gelecekte bu kadar büyüyecekse, bu alanda çalışacak teknisyenler, tasarımcılar ve mühendisler hangi uzmanlıklardan gelecek? Otomotiv sektöründen mi, yoksa havacılık sektöründen mi? İşte bunun cevabını Udacity veriyor.

En büyük online eğitim platformlarından Udacity, geleceğin uçan araba tasarımcıları ve mühendislerini yetiştirmek için yeni bir program açıyor. ‘Flying Car Nanodegree Program’ ismindeki bu eğitim setinin fiyatı ve süresi henüz aktarılmamış. Yapay zeka uzmanı ve girişimci Sebastian Thrun’un Udacity eğitim sitesi, bu yenilikçi programı oluşturmak için yanına Kiva Systems’ın kurucu ortağı Raffaello D’Andrea’yı ve diğer bazı uzmanları topluyor. Kiva Systems 2012’de Amazon tarafından, dağıtım merkezlerinin altyapı işletmesini yapması için satın alınmıştı.

Thrun’un bu programı oluşturmak ve ders vermek amacıyla seçtiği isimler arasında MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) Havacılık ve Uzay Bilimleri Merkezi’nden Nicholas Roy; Toronto Üniversitesi’nin Havacılık Bilim Dalı yöneticisi Angela Schoellig de var.

Udacity bu tür yenilikçi ve geleceğe bakan programları oluşturmada amatör değil. Platformda geçen sene açılan otonom araç mühendislik kursu büyük ilgi görmüş. Uçan araba programı da önşart olarak aynı otonom araç kursu gibi güçlü programlama becerileri ve ileri matematik bilgisi gerektirebilir. Öğrenciler bu kursta sadece uçan arabaları tasarlamakla kalmayacak, onları her yönden esen kuvvetli rüzgarlarda farklı yüksekliklerde kontrol etme ve sabit tutma gibi çözümler de geliştirecekler. Tasarlanacak araçlar çevrelerini tanıyabilmeli, diğer uçan araçlarla iletişim kurabilmeli ve insanlara tehlikeli olmayacak şekilde operasyon gerçekleştirebilmeli. Acil durumlarda neler yapılması gerektiği de öğrenilmesi ve çözülmesi gereken bir diğer konu olacak.

Bu kursun fiyatı henüz belli değil ama otonom araç mühendisliği kursu yine iyi bir örnek olabilir. Bu 27 haftalık kursta her hafta 10-20 saat arası online dersler alınacak, online simülatörlerde uçuş eğitimleri verilecek ve çeşitli projeler hazırlanacak. Otonom araç mühendisliği kursunun fiyatı 2 bin 400 dolar. Uçan araba kursunun da benzer bir fiyatı olacağı öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.