btbilgi

New York şehri Paris Antlaşması’na en çok uymaya çalışan şehir olarak tarihe geçebilir. Belediye Başkanı Bill de Blasio geçen hafta açıkladığı düzenleme ile şehrin tüm binalarına çeki düzen vermeye niyetli. Şehir çapında salınan sera gazlarının azaltılmasını zorunlu kılan bu düzenleme, uymayanlara ciddi cezalar da getirecek. Şehrin en çok karbondioksit salınımı yapan 14 bin 500 binası için zorlu bir dönem başlıyor denilebilir. Bu 14 bin 500 bina şehrin tüm karbondioksitinin dörte birini üretiyor.

New York City’nin atmosfere en büyük sera gazı salınım kaynağı, binalarda ısıtma ve sıcak su üretim için kullanılan fosil yakıtlar. Yapılan açıklamaya bakılırsa bu fosil yakıt tüketimi şehrin karbondioksit salınımının yüzde 42’sini oluşturmakta. Yeni düzenleme 2 bin 300 metrekareden büyük alana sahip yapıların, salınımlarını gelecek 12-17 sene içinde belli seviyelere indirmesini zorunlu kılıyor. Bu da binalarda çok büyük kapsamlı kazan değişimleri, ısı dağıtım sistem yenilemeleri ve yeni tavan/duvar yalıtım projeleri anlamına gelmekte.

ABD Başkanı Donald Trump ülkesini Paris Antlaşması protokolünden tek taraflı çıkardığında, ona tepki olarak Paris Antlaşması kurallarına uymaya çalışacağını ilk ilan eden belediye başkanlarından biri de Blasio olmuştu. Blasio 2050’ye kadar antlaşmanın kurallarından olan, şehirdeki sera gazı emisyonlarını yüzde 80 azaltma hedefine ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmişti. Yeni düzenlemenin en azından 2035’e kadar emisyonları yüzde 7 oranında düşürmeye yarayacağı öngörülüyor. Bu da yollardan 900 bin arabanın birden kalkmasına denk bir etki yaratacak. Ayrıca binaların elden geçirilmesi için gerçekleşecek projelerde yer alması beklenen 17 bin temiz enerji çalışanı de cabası.

Blasio yeni düzenlemeleri açıklarken şu sözleri söylüyor: “Zaman yanımızda değil. New York yönetimi şehrimizi iklim değişikliğinin kötü sonuçlarından korumak için gerekli adımları atmaya devam edecektir. Binalarımızın fosil yakıtlara olan bağımlılığını hemen şimdi azaltmalıyız. Bunu başarmak için binalarımızın enerji verimliliğini artırmayı ve Paris Antlaşmasının şartlarını yerine getirmeyi gerektiren bu düzenlemeyi sunuyoruz. Washington’da ne olursa olsun, iklim değişikliği konusundaki sorumluluğumuzdan kaçmayacağız.”

Live Science sitesindeki bir makaleye göre; eğer ABD’deki nüfusu 50 binin üzerindeki tüm şehirler Paris Antlaşması’nda şehirler için belirtilen C40 koşullarına uyacak olursa, antlaşmanın koşulları için gereken sera gazı azaltımının yüzde 36’sı tamamlanmış olacak. Emisyonlarda büyük şehirlerin etkisi daha çok ve New York gibi en büyük şehirlerin bu konudaki etkisi doğal olarak daha fazla olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.