btbilgi

Fitness bilekliklerin ilk çıktıkları günden beri çok gelişti, artık pazarda alabileceğiniz tonla ürün var. Fakat bileğinizde bir akıllı saat veya fitness takip cihazı istemiyorsanız, pek fazla seçeneğiniz yok. Ama belki de ihtiyacınız olan şey Motiv gibi bir akıllı yüzük olabilir. Motiv’in küçüklüğü ve üzerindeki nabız ölçer özelliği dışında ilginç bir farklılığı daha var. Motiv adımlarınızı ve kalorileri tek tek saymıyor, her gün kaç dakika aktif olduğunuzu ölçüyor.

Aktif dakika derken, kastedilen elinizi kolunuzu ne kadar hareket ettirdiğiniz değil. Hatta normal yürümeniz de değil. Motiv normal yürümenin ötesinde enerji harcadığınız her türlü aktiviteyi takip ediyor. Hızlı yürüme, koşma veya ciddi terlemenizi sağlayacak her türlü fitness çalışması kabul ediliyor. Fitbit ve benzer markaların fitness bileklikleri de aktif dakika ölçebiliyor ama Motiv bunu ön plana çıkartan ilk cihaz denilebilir.

Motiv de bileklikler gibi kaç kalori harcadığınızı veya ne kadar koştuğunuzu söyleyebiliyor, fakat cihazın asıl amacı sizin bir haftada 150 aktif dakika geçirmenizi sağlamak. ABD Sağlık Bakanlığı 2008’de bir fiziksel aktivite raporunda bu süreyi en faydalı miktar olarak belirlemiş. Rapora göre haftada 150 aktif dakika demek kalp krizi, inme, hipertansiyon, Tip 2 diyabet ve depresyon risklerinin gözle görülür şekilde azaltılması anlamına geliyor.

Bu cihazı sipariş ederken size önce bir yüzük ölçüm kiti geliyor. Oradan en uygun boyu seçip firmaya bilgi veriyorsunuz. Firma da size parmağınıza uygun bir Motiv yüzğü yolluyor. Mat gümüş ve gül altını renklerinde satılan yüzük titanyumdan imal edilmiş, hafif ve pratik. Yüzüğün içinde bir Bluetooth alıcı/verici, 3 akslı hızölçer, nabız ölçer ve minik bir lityum-iyon batarya bulunmakta. Batarya ömrünü uzatmak için nabız ölçer devamlı çalışmıyor, kullanıcı aktif hareket yapmaya başladığı anda devreye giriyor.

Motiv: Parmağınıza takabileceğiniz fitness takip cihazı

Yüzüğün şarjı normal kullanımda 3 gün kadar idare edebilmekte. Şarj için yüzüğü ya manyetik olarak tutunan USB parçası sayesinde bilgisayara veya anahtarlık için özel tasarlanmış şarj cihazına takmanız gerekli. Yüzük 90 dakikada tam şarj oluyor. Motiv yüzük 5 atmosfere kadar su basıncına dayanıklı, ayrıca eğer gerekliyse takılı iken 50 metreye kadar dibe dalabilirsiniz. Bunların dışında cihaz uyku düzeninizi ve uyuma kalitenizi de ölçüp size rapor edebiliyor.

Motiv şu anda resmi web sitesinde 200 dolar fiyatla satılmakta. Cihaz ne yazık ki sadece iPhone 5S ve üzeri modelleri destekliyor. Android uygulaması ise yakında sunulacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.