btbilgi

Reklamda dijital çağ, hem müşteriler hem de reklamverenler için büyük yenilikler getirdi. Dünya çapında devasa bir sektör haline gelen dijital reklamlar, artık daha karmaşık mekanizmalar kullanan, tüketiciyi daha iyi bilen markaların bilinçli şekilde kullandığı araçlar halinde. Eskisi gibi gazeteye veya TV’ye reklam verip, körlemesine ok atarak hedef vurmaya çalışılan reklam dönemleri sona erdi. Bunun en iyi örneği de derin öğrenme algoritmaları ile reklam göstermenin daha verimli hale getirilmesi.

Reklamverenlerin online reklamlarda çok ciddi bir kişiselleştirme operasyonuna ihtiyacı var. Artık online olan herkes çeşitli altyapı araçları sayesinde takip ediliyor. Bir kullanıcı hangi sitelere giriyor, hangi online hizmetleri kullanıyor, gittiği sayfalarda nelere tıklıyor, neyi ne sürede okuyor, hangi içeriklere bakıyor gibi bilgilerin toplanması çok daha kolay. Tüketicilerin davranış analizini yapan ve ona en uygun reklamı gösterecek algoritmaların yükselişi de işte tam bu dönemde gerçekleşmekte.

Reklamverenler için gelişmiş yeniden hedefleme teknolojileri sunan RTB House, derin öğrenme ile tüketiciye en uygun reklamın gösterilmesi konusunda çalışmalar yürütmekte. Kullanılan yeni yöntem sayesinde kullanıcının satınalma ihtiyaçlarını yüksek doğrulukla tahmin etmek ve ürün önerilerinin önceye göre yüzde 41’e kadar daha verimli olması mümkün. Derin öğrenme algotirmaları tüm tüketici, ürün, ilgi alanı, alışveriş davranışı ve arama taktikleri verilerini gözden geçirerek, en uygun kretif çözümün kolayca bulunmasını sağlayabiliyor.

Derin öğrenme yaklaşımı, insan beyninin sorun çözerken nasıl çalıştığını esas alan yapay zeka araştırmasının en gelişmiş alt alanlarından biri. Bir kullanıcının sayfada tıklaması, göz atması veya satın alması en muhtemel olan ürünler/reklamlar hakkında otomatik karar vermeyi kolaylaştırmakta. Derin öğrenme sayesinde reklamlarda dinamik kişiselleştirme artık her zamankinden daha fazla mümkün. Dinamik kişiselleştirme, sadece standart öneri sistemlerine değil banner’lar üzerindeki ürünlerin, kullanıcının geçmişine göre seçildiğini göstermekte. Aynı zamanda, tek bir görselden veya bir görseller dizisinden bilginin otomatik olarak çıkarılması, incelenmesi ve anlaşılmasını sağlayan bilgisayar analizi de artık dünya çapındaki tüm reklamverenlerin emrine amade.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.