btbilgi

Konaklama sektöründe otellerin verdiği hızlı kablosuz ağ bağlantısı seçeneği, müşterilerin tercihlerini etkiler hale gelmiş durumda. Zyxel firmasının bağımsız piyasa araştırma ajansı olan 2Europe’a yaptırdığı yeni bir çalışma, insanların otel seçimlerinde hızlı Wi-Fi bağlantısını en önemli üç kriter arasında göz önünde bulundurduklarını ortaya çıkartıyor. Ayrıca müşteriler bu devirde otelde yavaş internet bağlantısı durumuna da razı olmuyorlar.

Bu araştırma Batı Avrupa çapında kilit pazarlardan seçilen 405 otel ile gerçekleştirilmiş. 9 ülkeden her biri 50 ila 500 yatak arasında değişen otellerin bilgi işlem veya genel müdürleri ile yapılan görüşmelerde, otel misafirlerinin internet erişim tercihleri ve ağ teknolojileri bağlantı kalitesi ihtiyacı soruşturulmuş. Sonuçlar müşterilerin kablosuz internet servisini çok ciddiye aldıklarını gözler önüne koymakta. Avrupa’daki otellerin yarısından fazlasında (yüzde 55), müşterilerin en çok talep ettiği üç hizmetten birisi hızlı ve kesintisiz Wi-Fi hizmeti.

Araştırmaya göre zayıf bir Wi-Fi hizmeti, otelde gürültüden sonra en çok şikayet alan ikinci konu olarak (yüzde 18) öne çıkmış durumda. Değişen çağın taleplerine göre hareket etmeye uğraşan otellerin yüzde 38’i, ağa bağlanan cihaz sayısını çoğaltmak ve böylece daha iyi hizmet sunabilmek için yeni teknolojilere yatırım yapıyor.

Otel seçerken en çok istenen ilk üç hizmetten biri hızlı Wi-Fi

Ama anlaşılan henüz kablosuz internet servis kalitesi otellerde istenen yere gelebilmiş değil. Otel yöneticilerinin yalnızca yüzde 37’si hizmetlerinde herhangi bir sorun yaşamadıklarını bildirebilmişler. Fakat araştırmaya katılan yöneticilerin içinden yüzde 10’u, konuklara sunabilecekleri Wi-Fi hizmetinden memnuniyetini “çok değil” ya da “hiç memnun değil” şeklinde görüş bildirmiş. Otel yöneticilerinin yarısından fazlası ise (yüzde 52), en önemli altyapı sorunlarının ağa eş zamanlı olarak bağlanmaya çalışan cihazların sayısı olduğunu belirtmiş.

Tüm bu sıkıntılara rağmen sorunun ciddi bir kısmı da sistem kurulumunda yatıyor gibi gözüküyor. Otel yöneticilerinin yüzde 49’u kablosuz ağ kurulumundan önce herhangi bir keşif çalışması yaptırmamış. Kurulumların yüzde 15’inde ise operasyon ya otel müdürü veya bir otel personeli tarafından tamamlanmış. Yani profesyonel destek alınmamış.

Araştırma şirketi GlobalWebIndex, bireylerin sahip olduğu ağa bağlı cihaz sayısını aile başına ortalama 3,64 olarak açıklarken, Emarketer ise geçtiğimiz yıl Batı Avrupa’daki akıllı telefon sahipliği oranını genel nüfusa oranla yüzde 70’in biraz üstünde olduğunu bildiriyor. Her iki şirketin verilerine göre kurumlar bulut hizmetlerini kullanmaya geçtikçe ve kullanıcılar daha fazla online video izledikçe Wi-Fi hizmetleri sunmaktaki güçlük daha da artacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.