btbilgi

Google devasa Asya fintech pazarına ilginç bir ürünle giriş yapmış durumda. Firmanın Hindistan’da devreye aldığı Tez isimli ücretsiz mobil cüzdan uygulaması, kullanıcıların banka hesaplarını bağlayarak istedikleri her yerde güvenli şekilde para transferi ve ödeme yapmalarını sağlıyor. Fakat asıl önemli olan transfer için kullanılan yöntem, bu da Audio QR ismindeki ultrasonik ses dalgaları içeren yeni bir teknoloji.

Mobil cihazlarla ödeme yapmak her sene biraz daha kolay hale geliyor. Tüm büyük teknoloji firmaları bu pazarın bir parçasını yönetebilmek için çarpışmakta ve sonuça ortaya böyle ilginç ürünler çıkıyor. Tez uygulamasının NFC veya kablosuz veri aktarım yöntemlerinden farkı, iki kullanıcının telefonları arasında sesle bağlantı kurulması. Audio QR da Google’ın kendi özel teknolojisi ve dünya çapında ilk kez piyasaya sürülüyor. Veri aktarımında ultrasonik ses dalgaları kullanımı yeni bir şey değil ama ödeme alanında kullanılması şimdiye kadar sadece Lisnr ve Chirp gibi küçük startup’ların konusu dahilindeydi. Google’ın işe karışması taşları yerinden oynatabilir.

Halen mobil ödemelerde en çok tercih edilen aktarım teknolojileri NFC ve Bluetooth. Fakat ikisi de dışarıdan müdahale edilebilir nitelikte; ayrıca Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde her mobil cihazda bu ikisi de bulunmayabilir. Bir diğer popüler yöntem olan QR kodlu ise kamera gerektiren ve her zaman çok pratik şekilde kullanılamayan bir araç. Bu tür ülkelerde alt ve orta seviye cihazların satışı çok daha yoğun. Google da Tez’i NFC, Bluetooth ve QR kodddan bağımsız, her cihaza yüklenebilir bir uygulama sunarak mobil ödemenin önündeki tüm engelleri bertaraf etmeye çalışıyor.

Hindistan Asya bölgesinde Çin’den sonra en büyük potansiyele sahip mobil ödeme pazarı olarak görülmekte. Araştırma şirketi BCG ve Google’ın hazırladığı bir rapora göre ülkede 300 milyon akıllı telefon var. Hint hükümeti para sahtekarlıklarına karşı dijital ödeme yöntemlerini sonuna kadar destekliyor. Bu pazarda dijital ödemenin 2020 civarında 500 milyar dolara kadar büyüyeceği öngörülmüş. Ülkede kredi kartı ve banka kartı kullanımının az olması, genelde ödemenin nakit üzerine yoğunlaşması da pazarın potansiyeline katkıda bulunan faktörler.

TechCrunch’a açıklama yapan bir Google yetkilisi, firmanın Tez üzerinden yapılan hiçbir işlemden pay almadığını belirtmiş. Henüz kredi ve banka kartları Tez uygulamasına kaydedilemiyor. Belki Google bu özelliği devreye aldığında ek bir ücret talep edebilir denilmekte. Tez uygulaması Hindistan’ın mobil ödeme standardı olan UPI (Unified Payments Interface) ile uyumlu. Yani UPI’yi destekleyen tüm bankaların hesapları Tez ile kullanılabilecek. Yakın gelecekte piyasaya Lava, Micromax, Nokia ve Panasonic gibi markaların, Tez yüklü yeni akıllı telefonlarının sunulacağı da verilen bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.