btbilgi

Çin artmaya devam eden nüfusu ve çevresel konularda aldığı tepkileri farklı yöntemlerle çözmeye çalışıyor. Elektrikli araç devrimini henüz belli olmayan bir tarihte gerçekleştirme kararı alan hükümet, yenilenebilir enerji yatırımları ile de dikkat çekiyor. Son hamle ise İsrail kökenli üç şirket ile laboratuvar üretimi sentetik et ithalatı konusunda. ‘SuperMeat’, ‘Future Meat Technologies’ ve ‘Meat the Future’ isimli üç şirket ve Çin hükümeti arasında 300 milyon dolarlık bir anlaşma gerçekleştirildi.

Anlaşmanın gerçekleşmesini sağlayan İsrail İnovasyon Kurumu ve İsrail İhracat Enstitüsü, geçen Mayıs ayında Haifa’da laboratuvarda et üretimi üzerine düzenlenen konferansın önemli isimlerinden oldu. Her ne kadar İsrail’li yenilikçi firmalar tamamen sentetik et çözümleri arıyor olsa da, şu andaki tüm ürünler hayvansal hücrelerden yola çıkılarak yapılıyor. Bunlara benzer çalışmaları ABD’li Memphis Meats, Impossible Foods ve Hampton Creek gibi firmalarda da görmekteyiz. Bu alanda çalışan tüm firmalar laboratuvarda et üretim tekniklerini ölçekleyerek, büyük miktarlarda seri üretim yapabilme peşinde koşuyor.

Çin hükümeti geçen sene 1,4 milyar kişiyi bulan vatandaşlarına daha az et ve süt ürünü tüketmelerini tavsiye etmişti. Hükümetin hedefi yakın gelecekte ülkenin et tüketimini yüzde 50 oranında azaltabilmek. The Independent gazetesinin verdiği bilgiye göre, halen ülkeye her sene 13,5 milyar dolar değerinde et ithal ediliyor. Her ne kadar 300 milyon dolarlık bir yatırım, bu devasa ithalat rakamının yanında küçük de kalsa, eğer Çin bu teknolojiyi gelecekte ülkesinde üretilebilir hale getirirse o zaman hem çevre hem de gıda temini sorunlarını çözmede büyük bir adım atmış olacak.

Çin hükümetinden laboratuvarda yetiştirilmiş ete 300 milyon dolar
Çin’in yıllar boyu yükselen et ithalatı

Çinli milyarder Li Ka-shing’in laboratuvarda et üretimi yapan ABD firmalarından Impossible Foods ve Hampton Creek’e büyük miktarlarda yatırım yaptığından da bahsedilmekte. Gelecekte protein bazlı ürünlerin Çin için ne kadar büyük sorun oluşturma ihtimali olduğunu düşünürsek, bu yatırımların erkenden yapılmasının önemi de anlaşılır hale geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.