btbilgi

Çeşitli doğa olayları, fırtınalar, güneş patlamaları ve sibersaldırılar enerji ağlarını her an tehlikeye sokabilecek faktörler arasında. İnsan görevlilerin her an bir tehlikeye hazır olması, ağlardaki dalgalanmaları takip etmeleri ve acil durumlarda devreye girmeleri gerekmekte. Pek bu işi insanlardan daha iyi kim (veya ne) yapabilir? Tabi ki yapay zeka teknolojileri. Yeni teknikler enerji ağı yönetimini de makinelere bırakmayı kolaylaştıracak.

ABD Savunma Bakanlığı’nın SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı, birçok firmayı biraraya getirerek toplanan yığınla enerji ağı verisini analiz etme ve önlem alma konusunda yapay zekaya güveniyor. Bu projenin amacı temiz enerji kaynaklarından alınan güç birikimini devamlı gözetlemek ve fırtınalar gibi acil durumlarda ülke çapında enerji eksikliği olan yerlere otomatik olarak aktarmak. Bunun minimum insan müdahalesi ile gerçekleşmesi de projenin hedefi denilebilir.

Bu projeye GRIP (Grid Resilience and Intelligence Project – Dayanıklı ve Akıllı Ağ Projesi) ismi verilmiş. ABD hükümeti ulusal enerji ağını daha sağlam ve hatasız hale getirmek için ‘Grid Modernization Laboratory Consortium’ isimli bir çalışma grubu oluşturmuş. GRIP projesinin de bir parçası olduğu bu gruba araştırma finansmanı olarak 32 milyon dolar ayırılmış. GRIP projesi de bu fondan son 3 yıl içinde 6 milyon dolar destek almış.

Yapay zeka ile güçlendirilmiş akıllı enerji ağı hataları önleyecek

Yapay zekanın bu projedeki yeri karar verme mekanizması olacak. Öncelikle toplanan tüm enerji ağı verileri makine öğrenme algoritmaları ile analiz edilecek. Makinelere toplanan verileri kendi kendilerine gözetleme, uydu verilerini kontrol edebilme ve durum takip becerileri kazandırılacak. Yapay zeka ise bu algoritmaların analiz ettiği verilere bakıp, ağın neresinde ne işlem yapılması gerektiğini söyleyecek mekanizmayı oluşturacak.

Proje ilk olarak Kaliforniya, Vermont ve Midwest bölgelerinde devreye alınacak. İlk veri analitiği platformu Kaliforniya’daki büyük bir enerji aktarma tesisinde test edilecek. Platform o bölgenin enerji aktarım altyapısı hakkında bilgi toplayacak. Yani enerji kaynakları neler, durumları nedir, depolama bataryaları nerede ve ne performansla çalışıyor, hangi noktalardan geçip nerelere dağıtılıyor gibi gözlemler yapılacak. Sonra algoritmalar sistemdeki anomalileri yakalamaya çalışacak. Ayrıca uydu haritaları da verilere dahil edilebilir, böylece güç aktarım hatlarının geçtiği yerlerde doğal yaşamın gelişmesi ve hatlara olan etkileri gerçek zamanlı olarak saptanabilir hale gelebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.