btbilgi

Ağaçların faydaları saymakla bitmez belki ama şehirlerde ağaç dikimi çoğunlukla gözardı edilen bir unsur haline gelmekte. Halbuki yapılan araştırmalar şehir ağaçlarının nelere kadir olduğunu örneklerle gösteriyorlar. İklim değişikliği yüzünden gelecekte yaşanmaz hale gelme ihtimali olan şehirler bile ağaç popülasyonlarını artırarak kurtulabilir.

Yeni bir çalışma şehir merkezlerine dikilen ağaçların hızlı rüzgarları keserek, binaların ısıtma/soğutma masraflarını azaltabileceğini ortaya koyuyor. İngiliz Kolombiyası Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışma, binaların çevresine ağaç dikerek yıllık enerji tüketimlerinin azaltılabileceğini, azaltılan rüzgar sayesinde soğuk mevsimlerde şehir sakinlerinin konforunun artırılacağını ve meteorolojistlerin şehirlerdeki hava durumu tahminlerinin iyileştirilebileceğini belirtiyor.

Araştırmanın liderliğini yapan Marco Giometto, rüzgar basıncının bir binanın enerji tüketimini üçte bir oranında etkilediğini ifade etmekte. Şehirlerde dikilen ağaçların hem rüzgar hızını düşürdüğünü, hem türbülansları azalttığını, hem de bir filtre gibi iş görüp havadaki mikropartikülleri yer seviyesinin üzerinde tutmaya yaradıklarını gözlemlemişler.

Şehirde dikilecek tek bir ağaç bile enerji tüketimini düşürebilir

Bu araştırma kapsamında Vancouver şehrinin komple bir mahallesi, lazer ölçümleri ile bilgisayar ortamında ince ayrıntılara kadar yeniden tasarlanmış. Mahalledeki 30 metrelik bir gözlem kulesinden toplanmış son 10 yıllık hava durumu verileri de sisteme dahil edilmiş. Daha sonra ağaçların binalar ve rüzgar üzerindeki etkisini gözlemlemek için gerçeğe çok yakın farklı simülasyon tipleri test edilmiş. Bu simülasyonlarda mahalle hem ağaçsız, hem yapraksız ağaçlı, hem de tüm yaprakları olan ağaçlı tasarımlarda farklı rüzgarlara tabi tutulmuş.

Simülasyonlarda mahalledeki tüm ağaçlar kaldırıldığı zaman rüzgar hızının iki katına çıktığı gözlemlenmiş. Bu da sokaklarda ve caddelerdeki yayaların, yaklaşık saatte 16 kilometre hıza varan rüzgar deneyimlemesi anlamına geliyor. Tüm ağaçlar kaldırılınca çevredeki binaların enerji tüketimleri kışın yüzde 10, yazın ise yüzde 15 seviyesinde artış göstermiş. Bununla karşılaştırılınca, yaprakları olmayan ağaçlar (yeni kış mevisimindeki durum) şehirdeki bile rüzgar basıncını gövde ve dalları ile azaltmaya yarıyor.

Şehirde dikilecek tek bir ağaç bile enerji tüketimini düşürebilir

Bir ağaç bunu hava partiküllerine karşı yaprak ve gövde alanarı ile direnç göstererek yapıyor. Binaların etrafına yerleştirilecek her ağaç, rüzgarın soğutucu veya yazın ısıtıcı etkisinin binaya direk olarak vurmasında engel rolü oynuyor. Böylece sıcak ve soğuk rüzgar binaların aralıklarına daha az etki ediyor ve çatlaklardan, deliklerden girmekte zorlanıyor.

Bu simülasyonlar henüz “bir şehirde nerelere ağaç dikilirse enerji tasarrufuna en büyük etkiyi yaratır” sorusuna cevap verecek kadar ayrıntılı değil. Ama yine de bu yönde başarılı bir başlangıç sayılabilir. Araştırmanın raporu ve bulguları ‘Advances in Water Resources’ isimli jurnalin Ağustos 2017 sayısında bir bilimsel makale olarak bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.