btbilgi

Geçtiğimiz iki hafta, ABD’li kredi derecelendirme şirketi Equifax’dan çalınan müşteri bilgilerinin ortaya çıkması ile çalkalandı. Yapılan açıklamada bilgisayar korsanları 2017 yılının Mayıs’ından Temmuz’una kadar yasadışı erişim elde edip, 143 milyon ABD’li müşterinin bilgilerini çaldılar. Bir güvenlik açığı yüzünden oluşan veri ihlali, Equifax müşterilerinin sosyal güvenlik numaralarını, doğum tarihlerini, adreslerini, ehliyet bilgilerini ve bunun yanında 209 bin müşteriye ait kredi kartı bilgisi ile kredi raporu anlaşmazlıklarında yer alan yaklaşık 182 bin müşterinin kimlik bilgisini kötü niyetli kişilere vermiş oldu.

Daha ABD krizin etkisinden kurtulamadan, Equifax firması bu sefer de İngiltere ve Kanada’daki bazı müşterilerin de sınırlı kişisel bilgilerine yetkisiz erişim tespit ettiklerini açıkladı. The Telegraph’ın haberine bakılırsa potansiyel İngiliz kurbanların sayısı 44 milyon kişi. Birleşik Krallık’ın nüfusu ise yaklaşık 65 milyon kişi. İngiltere’de birçok şirket Equifax’ın kredi kontrol servislerini, birini müşteri olarak kabul etmek isteyip istemediklerine karar verirken kullanıyor.

Equifax veri ihlali krizi ABD’den sonra İngiltere’ye de sıçradı

Equifax, dünya çapındaki üç büyük kredi derecelendirme şirketinden biri. Firma 820 milyondan fazla bireysel tüketicinin ve 91 milyon işletmenin bilgilerini bulunduruyor. Buna benzer en yakın büyük korsanlık olayı, Yahoo’nun 1,5 milyar müşterisinin bilgilerini etkileyen saldırı olmuştu. Equifax’ın yarattığı krizden etkilenecek kişilerin, üç yıl önce JPMorgan Chase & Co.’nun uğradığı finans sektöründeki en büyük veri ihlalinden neredeyse iki kat fazla olduğu tahmin edilmekte.

Firmanın hisse senedi değeri, olayın açıklanmasından beri yüzde 20’den fazla düşüş göstermiş durumda. Bunun da ötesinde, bazı kaynaklar korsanlık operasyonu anlaşıldıktan sonra ihlali gizleyerek hemen 1,8 milyon dolar değerinde hisse sattıklarını iddia etmekte. Firma ise bu bilgiyi yalanlıyor. Wall Street Journal gazetesi, Equifax’ın devasa veri krizinin şirkete 4 milyar dolara mal olduğuna işaret ediyor. Ayrıca verilen haberde firmanın BT ve güvenlik yöneticilerinin (Chief Information Officer, Chief Security Officer) istifasının da gerçekleştiğini belirtmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.