btbilgi

Batarya teknolojileri geliştikçe, daha önceden mümkün olmadığını düşündüğümüz şeyler gerçekleşmeye başlıyor. Mesela 110 tonluk devasa bir maden kamyonunun elektrikliye çevirilebileceğini tahmin etmezdik. Fakat İsveç’de iki feribotun tamamen elektrikli versiyonlarına dönüştürülmesinin üzerine, bunun da haberi geldi. İki İsviçreli firma biraraya gelip, bir Komatsu kamyon içine 700 kWh’lık kocaman bir batarya yerleştirmeyi başarmışlar.

Bu dev yük kamyonları maden tesislerinde bir yukarı bir aşağı doğru maden taşımakta kullanılıyor. Normal bir kamyon yılda 50 bin ile 100 bin litre arası dizel yakıtı tüketmekte. Ayrıca kullanım alanına göre yılda 130 ile 260 ton arası karbondioksit salınımı yapıyor. Lithium Storage GmbH ve Kuhn Schweiz AG firmalarının demonte edip elektrikliye çevirdiği Komatsu 605-7 model kamyon, artık bu salınımları yapmayacak.

E-Dumper’ adı verilen kamyona ilk aşamada elektrikli motorlar ve 600 kWh kapasiteli bir lityum-iyon batarya takılacakmış. Fakat tasarımı biraz değiştirip, 1,440 adet prizmatik NMC hücre kullanarak kapasiteyi 700 kWh’ye kadar çıkartmayı başarmışlar. Böylece yenilenmiş kamyon artık 800 beygire denk 590kW’lik bir motora ve 9 bin 500 Nm torka sahip. Bu da onu maden taşıma için yeterli hale getiriyor. Bu kamyonun modifiyeden önceki fabrika çıkış gücü ise 552kW’a denk. Kamyonun net ağırlığı 46 ton, yük kapasitesi ise 63 ton olarak verilmiş.

Dünyanın en büyük elektrikli kara aracı 110 tonluk bir kamyon

Kamyonun enerji tasarrufu konusunda da iddialı olduğu bir nokta var. Kamyon madende yukarı ve aşağı yük taşırken, aşağı iniş rotası sırasında rejeneratif frenleme sistemi sayesinde kaybettiği enerjinin bir kısmını geri kazanabiliyor. Bu sistem normal elektrikli otomobillerde menzil artırmakta kullanılan bir yöntem. Kamyon bu şekilde madende her aşağı inişinde 40 kWh kadar enerjiyi tekrar depolayabiliyor. Kamyon günde yaklaşık 20 kez maden yolundan aşağı inince, toplamda 800 kWh enerji geri kazanılmış oluyor.

Madenin sahibi Ciments Vigier SA, kamyonu elektrikliye çevirmek için yaklaşık 1 milyon dolar harcamış. Aracın madendeki saha denemeleri 1-2 ay içinde başlayacak. Bu ilk prototip testlerde istenilen performansı sağlarsa, şirket madendeki 7 kamyonu daha aynı dönüşüme sokmaya niyetli olduğunu belirtmiş. Bunun ardından da Komatsu kamyonlarının Avrupa’daki temsilcisi Kuhn Schweiz AG, elektriki dönüşüm paketini diğer tüm müşterilerine sunmaya hazırlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.