btbilgi

Alzheimer Hastalığı kendini unutkanlık olarak göstermeye başlayan ve zamanla insanın kendini bile tanımasında zorluklar çıkartan kronik bir nörolojik rahatsızlık. Sadece ABD’de bu hastalığa sahip 5,5 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 500 bin kişi olduğu tahmin edilmekte. Alzheimer’ın henüz kesin bir tedavisi yok ama biliminsanları bu konulardaki araştırmaları vazgeçmeden sürdürmekte. Yeni bir çalışma, doktorlar henüz hastalığın varlığını bile anlayamayacak kadar erkenden yapay zeka yardımı ile bir teşhis konulabilmesi üzerine.

Italya’daki Bari Üniversitesi ve Instituto Nazionale di Fisica Nucleare ortaklığında yapılan araştırmada beyne zarar vermeyen MRI taramaları kullanılmış. Yapay zeka da bu tarama sonuçlarını öğrenecek ve belli işaretleri saptayacak şekilde eğitilmiş. Çalışma boyunca ‘Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative’ veritabanında herkese açık bulunan 67 MRI taraması üzerinden yapay zeka eğitimi yapılmış. Ardından hem Alzheimer Hastalığı olan, hem de olmayan kontrol gruplarından oluşan MRI tarama bulguları yapay zekaya verilmiş.

Yapay zeka ile 10 sene öncesinden Alzheimer Hastalığı teşhisi

Ekibin sunduğu analiz sonuçlarına bakılırsa, yapay zeka yüzde 86 oran ile Alzheimer Hastalığı olan veya olmayan bir beyni birbirinden ayırt edebiliyor. Ayrıca araştırmada analizi yapılan bir başka rahatsızlık daha var, bu da hafif seviyede bilişsel yetenek kaybı (MCI). Yapay zekanın MCI rahatsızlığına sahip hastaları da yüzde 84 oranla ayırt edebildiği raporlanıyor. İleri seviye çalışmalarda hastalığın erken teşhisi için yapay zekanın daha fazla işaret tanıması üzerine yoğunlaşılacak.

Yapay zeka desteği ile Alzheimer Hastalığı erken teşhisi üzerine benzer bir araştırmayı Amsterdam’daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi de yürütüyor. Ayrıca Los Angeles’deki Cedars-Sinai Tıp Merkezi, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve UCLA ortaklığında gerçekleştirilen bir başka proje de Alzheimer’ı erken teşhis için yenilikçi bir göz testi tasarlamak üzerine.

Bari Üniversitesi’nde yapılan çalışmanın bilimsel raporunu ‘arVix.org’ jurnalinde bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.