btbilgi

Robotlar, özellikle de endüstriyel halen önceden programlanmış ve kendini tekrarlayan hareketleri yapmada çok başarılılar. Ama işin insanları anlama ve zeka kısmı hala zayıf denilebilir. MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) yayımlanmış bir bilimsel makale ise ‘ComText’ adı verilen bir sistem sayesinde robotların sesli komut algılaması, bilişsel hafıza oluşturma ve söylenenden anlam çıkarma becerilerinin bir adım daha ilerlediğini gösteriyor.

Robotlara komut verme yöntemleri, genelde düz mantık üzerine kurulu sistemler oluşturulmasına yol açıyor. Mesela robota “sağa doğru 3 adım git” gibi bir komut verebilirsiniz ve bunun anlaşılması kolaydır. Ama “ceketimi yakala” gibi bir komutun gerçekleştirilebilmesi için robotun öncelikle ceketin ne olduğunu, yakalamanın ne olduğunu bilmesi ve bunları analiz edip, ne yapması gerektiğine anında karar verip harekete geçebilmesi gerekli.

Sesli komut tanıyan akıllı robotlara bir adım daha yaklaştık

ComText sistemi ise robotlara hem düz mantık komut, hem de sesli komut anlayabilme yetisi kazandırmaya çalışıyor. Bu sistemin oluşturmaya çalıştığı bilişsel hafıza, robotlara önceki deneyimlerden yola çıkarak davranış geliştirebilme yeteneği verecek. Bu sistem sayesinde bir robot çevresindeki nesnelerin ne olduğunu ve insanların kim olduğunu öğrenebilecek. Ayrıca bir insan “bu ceket benim” dediği zaman, robot ‘ceket sahipliği’ gibi soyut kavramları da kendi mantığında depolayabilir hale gelecek.

Bu sistem ilk olarak Baxter ismindeki bir iki kollu insansı robota, Microsoft’un dijital asistanı Alexa’nın sesli komut tanıma sistemi ile eklenmiş. Robot komut aldıkça öğreniyor ve geçmişteki verilen komutları, yaptıklarını depolayıp, gerekirse eski bilgileri çağırıp onun üzerine hareket edebiliyor. Mesela kullanıcı “bu kutu benim” diyerek bir kutu koyduğu zaman robot o kutuyu o kişi ile bağlantılandırıyor. Daha sonra aynı kullanıcı “benim kutumu al” dediğinde doğru kutuyu seçebiliyor. Veya “benim kutumu paketle” denildiğinde doğru kutuyu alıp paket kutusuna koyabiliyor.

Bu türden beceriler gelecekte hem kişisel, hem de endüstriyel robotların gelişmesi için çok işe yarayacak. Biliminsanları robotların daha da fazla şey öğrenebilmesi üzerine çalışmaya devam ediyorlar. Yakın gelecekte çoklu komut dizilerini analiz edebilme, anahtarınızı bıraktığınız yeri sessizce gözleyip sonradan size hatırlatabilme gibi beceriler de işin içine girecek. Böylece akıllı robot konsepti Alexa takılmış iki kolun çok ötesine geçebilir. Evlerimizde kullanacağımız robotların yaygınlaşması için daha kaç yıl kaldı dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.