btbilgi

İnsanoğlu ne kadar zaman geçse de gezegenimizin tüm sırlarını çözmeyi asla başaramayabilir. Doğanın getirdiği yenilikler ve ilginçlikler asla bitmiyor. Avusturalya’daki Queensland Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, bilinen canlı kategorilerinin hiçbirine girmeyen bir grup mikroorganizma keşfetmiş.

Dünya üzerindeki tüm canlılar filogenetik olarak (çeşitli organizma grupları arasındaki evrimsel ilişkinin araştırılması) üç ana dala ayrılmakta: Bacteria, Archaea ve Eukaryota. İnsanlık ise bunların ‘Animalia’ ismindeki çok küçük bir filum’unun (dalının) minik bir parçası. Araştırmacılar ‘Nature Bicrobiology’ jurnalinde yayınladıkları bilimsel raporda hem çalışma metodları hem de yeni bulunan organizmalar hakkında bilgi vermişler.

Bilinen tüm canlılardan farklı organizma türleri bulundu
Kaynak: Adl, Sina M.; Simpson, Alastair G. B.

Araştırmanın temelinde ‘metagenomics’ denilen yeni bir teknik bulunuyor. Bu teknik çevreden toplanmış örneklerdeki DNA’ların (toprak, su, dışkı gibi) analiz edilerek, o örneğin metagenom yapısını (içindeki tüm DNA’ları) meydana çıkartmak üzerine kurulmuş. Toplanan örneklerdeki 1,500 metagenome’dan yapısı çözülebilen 7 bin 280 yeni bakteri ve 623 yeni archaea türü bulunmuş durumda. Bu mikroorganizma tiplerinin üçte biri biliminsanlarının şimdiye kadar bilmedikleri örnekler olduğu belirtilmiş. Bu bulgulardan sonra, yukarıdaki tabloya 17 yeni ‘bacteria’ filumu ve 3 yeni archaea filumu eklenmesi gerekecek.

Çok küçük olabilirler ama bu mikroorganizma çeşitleri bilime büyük katkılar sağlayabilir. Yeni bulunan mikrop ve bakterilerin, halen tıp dünyasının önemli sorunlarından olan antibiyotik direnci üzerine yeni metodlar geliştirmede işe yarayabileceği umut ediliyor. Ayrıca tarımda kullanmak üzere daha verimli gübre çeşitleri, boya ve deterjanlarda bulunan etanol gibi organik materyallerin üretimi gibi noktalarda bu yeni bulgular kullanılacak.

İşin ilginci bildiklerimiz bu kadarla da bitmiyor; araştırmalar Dünya üzerinde 1 trilton mikroorganizma türü olduğunu ama bunun sadece yüzde 2’sini tanımlayabildiğimizi gösteriyor. Yani bu eski gezegende daha keşfedecek çok şey var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.