btbilgi

2020’den itibaren elektrikli ve otonom araçların yükselişi, uzaktan sürücü desteği, devamlı internet bağlantısı, birbirleri ve yol altyapıları ile konuşma gibi teknolojileri ön plana çıkartacak. Araçlar bu sistemler için gittikçe karmaşıklaşan dijital ve fiziksel mekanizmalara sahip olmak durumunda. Dışarıya erişimi olan her cihaz gibi, bu akıllı arabalar da kötü niyetli sibersaldırıların hedefi olacak. Secure Communication Unit – SCU (Güvenli İletişim Ünitesi) isminde bir çözüm, bu arabaları saldırılara karşı korumak için tasarlanmış.

13 Eylül’de Frankfurt’ta gerçekleştirilen New Mobility World / IAA 2017 fuarında gösterilen SCU çözümü, ‘Kaspersky Lab’ ve ‘AVL Software and Functions GmbH’ firması tarafından geliştirilmiş. Henüz prototip aşamasında fakat daha şimdiden dışarıya bağlantılı arabalar için düşünülmüş en kapsamlı paketlerden biri gibi görünüyor. SCU ünitesinin rolü araç içerisindeki üçüncü taraf yazılımlardan ve sistemlerden bağımsız olarak, bağlantılı arabaları en baştan itibaren güvenli kılmak.

Geleceğin akıllı arabaları için sibergüvenlik sistemi SCU

SCU ünitesi arabalarda bir iletişim geçidi kontrol merkezi olarak görev yapacak. Gelen/giden iletişim akışları için tek bir güvenli geçit görevi gören ünitenin merkezindeki mikroçekirdek işletim sistemi, sıkı siber güvenlik gereksinimleri bulunan gömülü sistemler için tasarlanmış. Sisteme izinsiz bir kod eklense bile bu kod çalıştırılmıyor, çünkü varsayılan olarak bu kayıtsız işlevsellik yasaklanmış oluyor. Diğer parçalar arasında, bileşenlerin etkileşiminin kapsamını ve türünü belirleyen bir güvenlik politikası motoru ve bir dizi kripto algoritmaya sahip güvenilir bir kanal çerçevesinin yanı sıra, donanım kabiliyetlerini temel alan düşük seviye koruma hizmetleri yer almakta.

Tanıtılan SCU prototipi örnek olması amacıyla, 128 MB RAM ve IOMMU tavsiyesiyle ARMv7 mimarisine uygulanmış. Farklı üreticilerin gereksinimlerine bağlı olarak, duruma göre başka donanım platformları da geliştirilebilir. Araç üreticileri bu paketi alıp, kendilerine özel donanım ve ek yazılım bileşenlerine uyumlu olarak kullanabilecekler. Ürün yakın zamanda dünya çapındaki OEM’ler, ODM’ler, sistem entegratörleri ve yazılım geliştiricilerinin kullanımına sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.