btbilgi

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Shell Eco-Marathon yarışması, 16-25 yaş arası öğrencilerin kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu prototip otomobillerle katıldıkları bir etkinlik. Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurmuş oldukları takımlarla bu yarışmaya katılacak. Yarışma her yıl Avrupa, Asya ve Amerika’daki bölgesel etkinliklerin dışında, dünya genelinde sadece 3 ülkede tek olarak düzenleniyor. Türkiye de bu ülkelerden biri.

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) iş birliğiyle düzenlenen yarışmaya bu sene ilk kez Türk takımlarının yanı sıra 4 farklı ülkeden öğrenciler de katılacak. Yunanistan, Bulgaristan, Slovakya ve Tunus’tan öğrenciler kendi enerji tasarruflu araçlarını getirerek yarışacaklar. Toplamda 5 ülkeden 25 takım 22-24 Eylül tarihleri arasında İstanbul Yenibosna’daki TİM Kampüsü’nde buluşup hem eğlenecek hem de öğrenecekler.

Avrupa’da ilk kez 1985 yılında Fransa’da düzenlenen ve katılan öğrencileri enerji tasarrufu sağlayan araçlar tasarlamaya, üretmeye, test etmeye teşvik eden global platformda düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasında tüm dünyadan gençler, 1 litre yakıt veya 1 kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için kıyasıya mücadele ediyor.

Yarışmada her yıl yeni rekorlar kırılıyor. Yarışmanın başladığı yıl olan 1985’in kazanan aracı Rotterdam’dan Londra’ya gidecek kadar verimliyken, 2016’da yarışmanın en iyi sonucuna imza atan Fransız Microjoule-La Joliverie takımı, 2 bin 606 km/lt’lik performansıyla birincilik kazandı. 1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye kadar gidebilen bu araç, Shell Eco-Marathon Avrupa’nın geçen yılki en verimli aracı oldu.

Shell Eco-Marathon Türkiye enerji tasarruflu araçlarla geliyor

Shell Eco-Marathon’u geçtiğimiz yıl yaklaşık 30 bin ziyaretçi izlemiş. Pelé ve Kimi Räikkönen’in de ziyaretçiler arasında yer aldığı yarışma, Avrupa’nın en önemli öğrenci-inovasyon yarışmalarından biri olma özelliğine sahip. Geçtiğimiz yıl Türk öğrencilerin ürettiği araçlar, kendi kategorilerinde Avrupa’nın en verimli araçları arasına girdi. İstanbul Üniversitesi HIDROIST takımı, hidrojenle çalışan şehir konsepti araçlarıyla Avrupa 5’incisi olma başarısını gösterdi. Andolu Üniversitesi Hidroana takımı, hidrojenle çalışan prototip araçlarıyla Avrupa 7’ncisi oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi METU-CET takımı, elektrikle çalışan prototip araçlarıyla 24’üncü olurken, İstanbul Teknik Üniversitesi Facilis takımı benzinle çalışan prototip araçlarıyla 27’nci sırada yarışmayı bitirmeyi başardı.

Yarışmanın Türkiye ayağında başarı elde eden takımlar, Temmuz 2018’de Londra’da düzenlenecek Shell Eco-Marathon Avrupa’ya katılım hakkı elde ederek, Avrupa’nın yaklaşık 30 ülkesinden gelen öğrencilerle yarışma fırsatına sahip olacaklar. Türkiye yarışmasına katılmak için hemen www.semturkiye.org sitesi üzerinden takımınızı ücretsiz kayıt ettirebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.