btbilgi

Kendi kendine gidebilen arabaların şehirlerde kullanımı ile ilgili şüphede olan insan çok. Bu kesimlerin en dikkat çekici argümanlarından biri, otonom araçların trafikteyken sırf programlanmış komutlarına uymak için yayaları tehlikeye sokabilecek hareketleri yapmaları ihtimali. Her ne kadar akıllı otomobillere insan nedir, yaya nedir öğretmeye çalışan birçok uygulama olsa bile bu konu hala tartışılıyor. Otomotiv firması Ford ise bir ara yol bulup, otonom arabaların yayalarla iletişim kurmasını sağlamak peşinde.

Ford Motor Co. şirketinin Virginia Ulaşım Teknolojisi Enstitüsü ile üzerinde çalıştıkları yöntem, otonom arabaların yayalar ile ışık sinyalleri sayesinde konuşması. Eğer bir yaya üzerine doğru gelen bir otonom aracın ne yapacağına dair bir fikir sahibi olursa, her iki tarafın da daha dikkatli olması sağlanabilir diye düşünüyorlar. Reuters’in verdiği bilgiye göre bu sinyal sistemi aracın hızlanmakta, yavaşlamakta olduğunu veya hareket etmeye hazırlandığını basit şekilde etrafına iletecek.

Araştırmacılar bu amaçla çeşitli olasılıkları incelerken, aracın önüne veya arkasına takılacak akan yazı bantları ile yazılı mesaj kullanmayı da düşünmüşler. Fakat çeşitli dil sorunları bu yöntemi kullanışsız hale getirmiş. Onun yerine otonom denemelerde kullanılan bir Ford Transit panelvan aracın ön camına bu sinyalleri aktaracak bir LED strip yerleştirilmiş. Beyaz sinyal aracın tam otonom modda olduğunu işaret ediyor. Yanıp sönen beyaz ışık aracın hızlanmakta olduğunu, sağa sola hareket eden beyaz sinyal ise aracın yavaşlamakta olduğunu, duracağını gösteriyor.

Bu sinyal sistemi takılmış Ford Transit araç Virginia civarında 2 bin 900 kilometre boyunca test edilmiş. Halen denemeleri devam etmekte, fakat Ford böyle bir sistemin sadece kendi arabalarına takılmasını istemiyor. Bunun dünya çapında evrensel bir uyarı mekanizması olarak, tüm markaların araçlarında kullanılabilmesi mümkün. 2020 itibarı ile kendi kendine giden arabaları yollarda görmeye başlayacağız gibi ve bu türden güven problemlerinin o döneme kadar çözülmüş olması gerekli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.