btbilgi

Elimizdeki akıllı telefonlara ne kadar güveniyoruz? Her an internete bağlı bu cihazlardan dışarıya neler gönderildiğini biliyor muyuz? Eğer günlük hayatında risk taşıyan bir işe sahip olmayan biriyseniz, saklayacak pek bir şeyiniz olmayabilir. Peki ya gazeteciler, insan hakları aktivistleri veya hassas bilgiler taşıyan devlet görevlileri? Sizin olmasa bile başkalarının daha fazla güvenlik önlemine ihtiyacı var. İşte Introspection Engine adı verilen bu prototip kılıf, telefonların bilgi sızdırıp sızdırmadığını ortaya çıkartıyor.

Introspection Engine fikri, 2013’de Amerikan istihbarat ajansı NSA’in gizli dosyalarını sızdıran eski CIA görevlisi Edward Snowden ve donanım hacker’ı Andrew “bunnie” Huang’ın kafalarından çıkmış. Devlet kurumlarının yasadışı dijital gözetleme faaliyetleri üzerine bir makale yazan ikili, bir yandan da böyle bir aksesuar tasarlamışlar. “Against the Law: Countering Lawful Abuses of Digital Surveillance” isimli makalede ayrıntıları ile tanıtılan cihaz, telefonların dışarıya gizli sinyaller yollayıp yollamadığını saptayabiliyor.

Telefonunuz bilgi sızdırıyor mu? Introspection Engine kılıfı ile asla…

Bu cihaz açık kaynaklı olacak ve üretimi serbest bırakılacak. Kılıfın konsept görüntülerinde arka tarafında küçük bir bilgi ekranı ve dokunmatik butonlar görülebiliyor. Bilgi ekranında akıllı telefonun Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve hücresel radyo sinyallerinin aktif olup olmadığı belirtilmekte. Snowden ve Huang yazdıkları makalede telefonların ekranlarının ötesinde neler olup bittiği, ne tür verilerin kimlere aktarıldığı konusunda asla bilgi sahibi olamayacağımız görüşünü aktarıyorlar.

Telefondan bu tür veri sızmalarına ve yaşanabilecek olaylara örnek olarak, 2012’de Suriye’de ölen gazeteci Marie Colvin verilmiş. 2016 yılında Suriye hükümetine karşı açılan bir insan hakları davasında, Colvin’in hükümet karşıtı haberleri yüzünden özellikle hedef haline getirildiği savunulmakta. Colvin’İn 2012’de kaldığı yerin, akıllı telefon sinyallerini tespit ve takip eden cihazlarla saptandığı ve ardından hava topu atışları ile yokedildiği, delillerin de temizlendiği iddia edilmekte.

Telefonunuz bilgi sızdırıyor mu? Introspection Engine kılıfı ile asla…

Snowden ve Huang’ın Introspection Engine cihazı sonrası hedefleri ise “Silent Phone “ adını verdikleri modifiye edilmiş bir iPhone. İkili bir iPhone’u tamamen sessiz hale getirmenin, donanıma yapılacak küçük birkaç müdahale ile mümkün olacağını ortaya koymuşlar. Yani böyle bir telefonla istediğiniz zaman cihazın yaydığı tüm radyo sinyallerini ve kablosuz verileri kapatmak mümkün olabilecek. Cihazlar TOR altyapısına bağlanan özel kablolu bir aksesuar ile yine de dış dünya ile bağlantı sağlayacak. Sadece kullanıcının istemediği verilerin aktarımı söz konusu olmayacak.

Bu modifikasyon tabi ki cihazı garanti kapsamından çıkartıyor. Ayrıca Apple’ın böyle bir modifikasyon işlemine hiç ses çıkartmadan oturacağını düşünmek de zor. İkili benzer bir modifikasyonun Android telefonlara yapılamadığını, çünkü çok fazla farklı cihaz üreticisi ve donanım tasarımı olduğunu ifade ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.