btbilgi

Hugh Herr ismini 2014’de yaptığı TED Talks etkinliğinden veya 2016’nın Aralık ayında Türkiye İnovasyon Haftası’ndaki konuşmasından hatırlıyor olabilirsiniz. Kendisi 30 yıl önce iki bacağını da kaybettiği bir kazadan sonra hayata küsmeyip, teknolojiyi kullanarak yaşamını daha iyi bir hale getirebilmiş bir vizyoner. Herr çalışmalarına ünlü akademik Ar-Ge merkezi MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab’in Biyomekatronik bölümünde devam ederken, şimdi Ekstrem Biyonik Merkezi’nin (Center for Extreme Bionics) yöneticilerinden biri. Herr ve ekibinin üzerinde çalıştığı en önemli proje ise bir sentetik omur.

Sentetik omur projesi 5 yıl boyunca 100 milyon dolarlık bir fon ile beslenecek, büyük potansiyeli olan bir çalışma. Merkezin amacı biyonik teknolojilerini kullanarak paraliz olmuş organları canlandırmak, ampüte olmuş uzuvlara biyomekanik alternatifler geliştirmek. Günümüzde protezler çok gelişti ve hem yenilikçi tasarım fikirleri, hem de üstün dayanıklılığa ve esnekliğe sahip yeni nesil materyaller sayesinde kullanım alanları genişledi. Fakat merkezin bunun da ötesinde bir hedefi bulunuyor: Biyomekanik nöral protezler sayesinde epilepsi ve Parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklara da çare bulabilmek.

Bunu başarabilmek için geliştirilen yeni bir teknoloji var. Işık yolu ile sinirlere ve hücrelere komut verebilme üzerine çalışan ‘optogenetik’ dalı. Bu yöntem ile üretilecek dijital sinir sistemleri, sentetik omurlar aracılığı ile sadece felç senaryolarında değil, sinirsel hastalıklarda bile kullanılma potansiyeline sahip. Bu teknolojide ışığa hassas proteinler üretiliyor ve nöronlar halinde vücuda yerleştiriliyor. Bu hücreler ışıkla tetiklendiklerinde elektrik üretebiliyor veya aktive oluyorlar.

Bu alan henüz çok yeni. Biliminsanları araştırmalarına hızla devam ediyorlar. Gelecekte optogenetik yöntemler ile üretilecek biyomekanik organlar, sinir uçları ve sentetik omur gibi projeler, artık bilimkurgu filmlerinin ötesine geçmiş durumda. Dünya Sağlık Merkezi’nin raporlarına bakılırsa dünya üzerinde her bir milyon kişiden 40-80 arasında değişen felç ve kayıp organ vakaları gözlemlenmekte. Eğer bu vakalara ileri teknoloji ile çözüm bulunabilirse, Hug Herr’in bu kadar yıldır yaptığı çalışmalar ve toplumu bilinçlendirme uğraşları boşa gitmemiş olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.