btbilgi

ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddia edilen sahte haber skandalından sonra, Facebook artık içerikleri ve reklamları çok daha sıkı kontrol ediyor. Yeni bir açıklama ile de hangi tür içeriklerden para kazanılmayacağına dair sert kurallar koymuş durumda. Kullanıcılarının (yani dolayısı ile kendinin de) para kazanmasında sorun yok. Fakat hazır Facebook samimi ve çok popüler bir iletişim platformu haline gelmişken, – tabi sosyal medyada rekabet de yoğunken – kullanıcılarını yanlış mesajlı reklamlarla başka sitelere kaçırmak istemiyor.

Bu kurallar, sitenin yeni orijinal video program altyapısı olan “FB Watch”un içeriklerinin şekillenmesinde de büyük rol oynayacak. Burada içerikleri ile video reklam yayınlayanlar kazanılan paranın yüzde 55’ini elde ediyorlar. Kullanıcılara sunulan yeni reklam araçları sayesinde artık reklamlerı kimin gördüğü ve nerelerde göründüğü daha sıkı şekilde takip edilebiliyor. Böylece bir reklamveren görünmeyi tercih etmediği içeriğin yanında yer almıyor.

Reklamdan para kazananlara yasaklı Facebook kategorileri

Tech Crunch’ın verdiği bilgiye bakılırsa Facebook sadece geçen çeyrekte reklamlardan 9,32 milyar dolar para kazandı ve bunun 3,89 milyar doları kar olarak eline geçti. Temiz reklamlar ve reklam alanlarının daha verimli kullanımı, Facebook’un bir reklam platformu olarak büyümesini sağlayacak önemli özelliklerden. Bu sayede reklamverenler birer editör gibi düşünmeye ve seçtikleri metinlerle görseller konusunda daha dikkatli olmaya teşvik ediliyor.

Firmanın bu niyetle yeni yayınladığı “üzerinden para kazanılamayacak içerikler” listesi aşağıdaki gibi sıralanmış. Özetle, bu konularda reklam hazırlayıp para kazanmaya çalışmak yasak.

  • Çocukların sevdiği sanal karakterlerin cinsellik, şiddet, kötüleyen mizah gibi senaryolarda kullanılması
  • Amaç farkındalık veya eğitim bile olsa; dünya çapında felaket, büyük ölümlü kazalar, suç, bireylere şiddet, hastalıklar üzerine içerikler
  • Bireylere, kurumlara, gruplara, etnik azınlıklara saldıran, yaralayan, kötü niyet belirten sosyal kaynaklı mesajlar
  • İnsanlara ve hayvanlara her türlü şiddet uygulanmasını, açıklayıcı yan içeriklerle desteklemeyen ve tek başına dikkat çeken görüntü ve videolar (aşırı şiddet içeren video oyun görüntüleri dahil)
  • Yetişkinlere yönelik cinsel içerikli, aşırı cinsellik veya erotizm içeren provokatif içerikler
  • Yasadışı olarak kabul edilen mal, hizmet ve ürünlerin satışı, kullanılması suç sayılan ilaçlar
  • Açık vahşet, abartı kan, yaralanma, sakatlanma, savaş, çatışma veya medikal operasyon görüntüleri
  • Aşırı alkol veya uyuyşturucu kullanımını gösteren, özendiren veya telkin eden içerikler
  • Küfürlü dil kullanımı, kişileri veya grupları açıkça aşağılayan kelimeler, cümleler ve mesajlar
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.