btbilgi

Robot denildiğinde akla ilk olarak bilimkurgu filmlerindeki insansı mekanizmalar geliyor olabilir. Fakat robotların belli bir forma zorunlu olmadan yapabilecekleri bir sürü şey var. Özellikle de kendilerini farklı durumlara adapte edebilen, şekil değiştirebilen ve birleşerek farklı formlara girebilen robotlarla ilgili çeşitli çalışmalar yapılıyor. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Université libre de Bruxelles’de görevli bir araştırma ekibi, bu tür robotlar üzerine çalışıyorlar.

Marco Dorigo’nun başını çektiği bu ekip, yeni nesil bir modüler robot tanıttı. Bu robotlar hem kendi başlarına, hem de grup şeklinde hareket edebiliyorlar. Birbirileri ile iletişim kuruyor, dışarıdan gelen etkilere karşı tepki gösteriyor ve tüm bunları insan idaresi olmadan, otonom şekilde yapıyorlar. Dorigo bu araştırmadaki amaçlarının herhangi bir sabit tasarıma veya göreve sahip olmayan, esnek robotlar üretebilmek olduğunu açıklıyor. Bunun yerine birbirileri ile yer değiştirebilen, farklı görevleri yerine getirebilecek, hatta hasar gördüğünde kendi kendini onarabilecek araçlar tasarlamaya çalışıyorlar.

Birimleri birleşen, duruma göre davranış geliştiren modüler robot

Tanıtım videolarında sadece 10 birimden oluşan bir robot grubu kullanılmış. Fakat araştırmacılar bu sayının rahatlıkla ölçeklenebileceğini söylüyorlar. Yani birbirine benzeyen yüzlerce robot biraraya gelip belli işleri yapmak için beraber çalışabilirler. Bu da fabrikalardaki sabit üretim robotlarının aksine, her türlü işe adapte olabilecek yenilikçi bir robot tasarım anlayışı gerektirmekte. Birimler beraberce çalışacakları zaman içlerinden birini otomatik olarak beyin ünitesi olarak seçiyorlar. Böylece kendi aralarında kafa ve uzuvlardan oluşan bir beden kuruyorlar denilebilir.

Bu modüler robotlar üstüste monte edilen parçalardan oluşmakta. En altta hareketlerini sağlayan tekerlekleri ve motorları barındıran mobilite modülü var. Üzerinde robotların birbirine tutunmasını sağlayan üç parmaklı pençeleri ve dışarıya sinyal vermek için kullanılan LED ışıklarını bulunduran bir çember geliyor. Araya gerekli olduğu takdirde manyetik tutuculu kol modülü eklenebiliyor; bu modül çeşitli operasyonları gerçekleştirecek dikey ve yatay hareket eden bir kola sahip.  Onun üzerine ise dönebilen çevresel tarama sensörlerini içeren bir modül, mesafe ve nesne takip eden bir sensör modülü ile hepsini kontrol eden işlemci modülü ekleniyor.

Birimleri birleşen, duruma göre davranış geliştiren modüler robot

Araştırma ekibi bu robotlarla ilgili çalışmayı ve sistemleri anlattıkları bir bilimsel makaleyi ‘Nature’ jurnalinde yayımladı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.