btbilgi

Bu aralar tüm otomotiv firmalarını bir telaş, bir teyakkuz halinde görüyoruz. Her hafta başka bir otomotiv markası elektrikli araç planlarını açıklıyor. Ardı ardına elektrikli araba yenilikleri duymaya başladık. Bu trend bir süre daha böyle devam edecek. Sebebini bulmak çok zor değil. Geçtiğimiz aylarda Fransa, İngiltere ve İrlanda 2040 yılı civarında içten yanmalı motorlu araçların satışına son vereceklerini açıkladı. Üzerine de Çin hükümeti henüz kararı verilmemiş bir tarihte tüm yeni benzinli ve dizel araç satışlarını yasaklayacağını belirtti. Ülkeler ardı ardına açıklamalar yaparken, Mercedes-Benz gibi devler de buna kayıtsız kalamıyorlar.

Mercedes-Benz Genel Müdürü Dieter Zetsche son yaptığı açıklamada, şirketinin 2022 itibarı ile tüm serilerinde ya hibrit veya tam elektrikli modeller bulunduracağını söyledi. Bu da 2022 civarında firmanın 50’den fazla modelinde büyük değişiklikler göreceğiz anlamına geliyor. USA Today’in bir haberinde, Sanford Bernstein sektör analisti Max Warburton’ın markanın elektrikli araç satış hedeflerinden bahsettiği yazıyor. Buna göre firma 2025’e kadar 500 bin adet elektrikli araç satmış olmaya niyetli. Üst firma Daimler’in yelpazesi altında bulunan küçük otomobil markası Smart’ın 2020’de tam elektrikliye döneceği haberi ise daha önce verilmişti.

Mercedes-Benz 2022’de tüm serilerini elektrikli hale getirecek

Bir diğer Alman otomotiv devi olan Volkswagen ise Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada 2025’e kadar 3 milyon elektrikli araç satmayı planladığını belirtmişti. Bu da firmanın satışlarının dörtte birine denk düşüyor. Firma yeni elektrikli I.D. serisinde ilk olarak bir SUV, bir de kompakt hatchback model duyurdu. Volkswagen yakın gelecekteki elektrikli araç serilerinde çok iddialı, 2025’e kadar 80 modelde elektrikli araç üretmeyi hedefliyor.

Elektrikli otomobil devrimine katılan Mercedes-Benz gibi firmaların arasında Volvo (2019’a kadar tüm serilerde elektrikli modeller vaat ediyor) ve Ford’un lüks alt markası Lincoln (2022 yılı itibarı ile tüm modellerde elektrikli dönüşüm olacak) gibi başka örnekler de var. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’in açıklaması, henüz elektrikli planlarını açıklamamış diğer markaları da hızla harekete geçirecek denilmekte. Volkswagen, Toyota, GM, Daimler ve Ford gibi firmaların hepsi ülkede elektrikli otomobil yatırım niyetlerini belirtmiş durumdalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.