btbilgi

Dünya çapında teknolojiyi ve bilimi destekleyen en büyük organizasyonlardan IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), üç Türk gencinin çalışmalarını kayda aldı. IEEE Index listesinde birer bilimsel makale ile yer alan öğrencilerden Baran Abalı bir Robert College öğrencisi, Nil Selen Aydın Koç Lisesi öğrencisi ve Alara Güler ise Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi.

Konuyla ilgili bilgi veren STEM Lab Türkiye sorumlusu proje danışmanı ve araştırmacı Talha Kılıç, öğrencilerin bu başarıdan sonra birçok bilimsel yarışma ve etkinlikten davet aldığını iletti. Bu üç öğrenci ayrıca 5-8 Eylül 2017 tarihleri arasında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bu yıl ikincisi yapılan ve sadece üniversiteli akademisyenlerin katıldığı International Science Symposium’da da yer almışlar. Kılıç bu üç parlak gencin şimdi hedeflerinin dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim görerek, insanlığa yararlı çalışmalar yapmak olduğunu da iletiyor.

Fizik dalında TÜBİTAK birincisi olan Robert College’den Baran Abalı’nın, “Medikal İmplantlardaki Kusurların Holografik İnterferometri Yöntemiyle Gözlemlenmesi ve Sonuçların Diğer Yöntemlerle Karşılaştırılması” adlı çalışması bilimsel makale olarak IEEE index’inde yayımlandı. Bu çalışmada amaç, medikal implantların hastanın vücuduna yerleştirilmesi sonrasında implantlarda karşılaşılan sorunların kaynağının holografi yardımıyla görsel olarak tespit edilmesi. Yapılan çalışmayla implantlardaki bozulmaların çok hızlı ve düşük maliyetle analiz edilebileceği ispatlanmış durumda.

Koç Lisesi’nden Nil Selen Aydın’ın “Holografik İnterferometri Yardımıyla Yazılım ve Algoritma Analizi” isimli çalışması da IEEE Index’de yayımlanan makalelerden. Bu çalışmadaki temel amaç, bir elektronik devrenin çalışması için yüklenen yazılımın holografik yöntemle test edilmesi olmuş. Bu sayede, devre elemanlarının verimli çalışmasını sağlayacak kod parçacıklarının geliştirilmesine katkıda bulunuluyor.

Taiwan International Science Fair’de dünya ikinciliği, TÜBİTAK İstanbul Bölge ikinciliği olan Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Alara Güler’in, Worcester Polytechnic Üniversitesi’nde yaptığı ‘Tohumbot’ adını verdiği tarım robotu çalışması IEEE Index dışında, ayrıca Cornell Üniversitesi jurnalinde de yayımlanmış. Tohum robotu sayesinde, özellikle küçük ve orta ölçekteki (bir-iki dönümlük) arazilerdeki tarım faaliyetlerinin yarı-otonom ucuz-maliyetli mobil robot kullanılarak, daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılması sağlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.