btbilgi

Kişisel DNA test pazarı çok yeni olmasına rağmen büyük ilgi görüyor. Bu pazarı oluşturan firmalardan 23andMe, 2006 yılından beri genetik test setleri satıyor ve şimdiye kadar 2 milyondan fazla müşteriyi DNA testi yaptırmaya ikna etmiş durumda. Firma şimdiye kadar 491 milyon dolarlık fon toplamıştı, şimdi ise 250 milyon dolarlık yeni bir yatırım alındığı bilgisi veriliyor. Son yatırım round’u sonucunda şirketin toplam değeri resmi olarak açıklanmamış. Fakat eklenen miktardan önce şirket değeri 1,5 milyar dolar olarak açıklanmış.

Bu yatırım round’a liderliği ünlü yatırımcı Sequoia Capital yapmış durumda. Tech Crunch’ın haberine bakılırsa, bu operasyondan sonra Sequoia’nın kurucu ortaklarından VC Roelof Botha, 23andMe’nin yönetim kurulunda kendine ait bir koltuk bulacak. 250 milyon dolara Sequoia Capital dışında yeni yatırımcılar Euclidean Capital, Altimeter Capital ve Wallenberg Foundation da katkıda bulunmuş. Ayrıca firmaya eskiden yatırım yapan Fidelity Management ve Casdin Capital gibi bazı isimler de katkıda bulunan isimlerden. Firmanın eski yatırımcıları arasında Google’ın ana markası Alphabet de bulunmakta.

23andMe müşterilerine sadece DNA testleri ve beraberinde gelen önemli hastalık raporlarını sunmuyor. Bunun dışında arzu eden kişiler genetik bilgilerini farklı medikal araştırmalara da açabiliyorlar. Mesela melanoma veya şizofreni konularında yapılan incelemelere DNA bilgisi vererek, örnek çeşitlendirmesi yapılabiliyor. Firma aldığı yatırımı müşteri tabanını genişletme ve kitlesel genetik araştırma platformunu büyütme operasyonlarına harcayacak.

Firmanın kurucu ortağı ve CEO’su Anne Wojcicki yaptığı açıklamada “Direk bireylere sunulan genetik hizmetleri alanında henüz yolun başındayız. Müşterilmiz için en mükemmel hizmeti vermeye ve oluşturulmasında yer aldığımız bu yüksek potansiyelli pazarın gelişmesi için çalışmaya devam edeceğiz” diyor. 23andMe Fortune dergisinin 2017’de açıkladığı dünyayı değiştiren şirketler listesi “Change the World”de yer aldı. Firmanın genetik araştırma veritabanı, şu anda dünya üzerindeki en büyük müşteri rızası ile oluşturulmuş, taranabilir ve işlenebilir genetik deposu olarak kabul görüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.