btbilgi

Yakın gelecekteki Mars görevleri için dünyanın her yerinden biliminsanları, mühendisler ve hatta tasarımcılar heyecan içinde çalışıyorlar. Marek Podlaha ve Antónia Pohanková’nın ileri sürdüğü ‘New Home’ projesi de işte böyle bir heyecanın ürünü. Bu proje önceden inşa edilmiş bir uzay gemisi/üs yapımını öneriyor. Bu uzay gemisi Mars’a inecek ve dış kabuğundan yarı şeffaf bir plastik kabuk şişerek büyük bir yapı oluşturacak.

İnsanlı Mars görevi için hibrit uzay gemisi ve portatif üs

İnsanlı bir Mars görevi boyunca astronotlar, gezegende en az 1-1,5 yıl sabit kalmak durumunda olabilir. Bunu başarabilmek için de oradaki zorlu koşullara dayanabilecek ama kurulumu ağır makineler gerektirmeyecek portatif bir üs tasarımı gerekli. Podlaha ve Pohanková işte bu koşulları düşünerek bu üssü tasarlamış. Bu konsept ile kendi kendine genişleyecek bir yapı ve Dünya’dan getirilmesi gerekli inşa malzemelerini minimuma indirmek amaçlanmış.

İnsanlı Mars görevi için hibrit uzay gemisi ve portatif üs

Bu üste hedef astronotlara hem çalışma, hem de yaşam alanı sağlayabilmek. Ayrıca kendi kendine şişen yapının dış etkenlere dayanıklı olması gerekiyor. Bu nedenle plastik benzeri ETFE (Ethylene Tetra Fluoro Ethylene) seçilmiş. DuPont firması tarafından bir izolasyon malzemesi olarak tasarlanan ETFE, mimari yapılarda kullanılmaya başladıktan sonra çok yol almış. Avatanjları ise yırtılmaya ileri seviyede dayanıklılık, uzun ömür (20+ yıl), hafiflik ve kızılötesi ışığı kesebilen yarı transparan gövde yapısı.

İnsanlı Mars görevi için hibrit uzay gemisi ve portatif üs

Tasarımcılar bu genişleyebilen Mars üssünün sadece dışı değil, içi için de fikirler veriyorlar. Mesela üste bambu üretimi planlanmış. Bambu bir inşaat malzemesi ve mobilya inşası için kullanılabildiği gibi, yarı transparan gövdeden sızan ışınımı engelleyecek gölgeleri de oluşturabilir. Botanik olarak çok basit bir bitki ve çevreden çok az şeye ihtiyaç duymakta. Isı değişimlerine dayanıklı ve çoğalmak için polinasyon gerektirmiyor. Ayrıca en hızlı büyüyen bitkilerden olduğu için, birkaç ay içinde inşa malzemesi haline gelecek kadar gelişebilir.

Üssün altı katlı ana binası Dünya’da inşa edilecek. Bu yapı tüm yaşam destek sistemlerini ve genişleyip üssün kalanını oluşturacak altyapıyı barındıracak. Altı aylık yolculuktan sonra ekip Mars’a indiği zaman, üssün tabanı robotların toplayacağı ve sıkıştıracağı toprak ile inşa edilecek. Uzay gemisinden açılacak esnek ETFE bölümler ise önce Mars havası ile şişirilip, daha sonra kademe kademe solunabilir hava ile değiştirilecek. Oksijen gezegen toprağından ve orada bulunan gazlardan, su ise yüzeyin altında bulunduğu keşfedilen buzullardan elde edilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.