btbilgi

Kum ve çakıl şu anda dünya üzerinde en çok toplanan materyallerden ikisi. Özellikle kum madenciliği fosil yakıt madenciliğini bile geçmiş durumda. Kumun kullanıldığı ürünler beton, asfalt, cam ve elektronik başta olmak üzere çok geniş. Ayrıca sırf inşaat sektöründe bile deniz doldurma, sahil zenginleştirme projeleri gibi noktalarda çok yüksek miktarlarda tüketilmekte. Bu kadar popüler olması yüzünde, gelecekte tüm dünya bir kum madenciliği krizi ile karşı karşıya kalabilir.

2010 yılında dünya ülkeleri sadece inşaat işleri için 11 milyar ton kum topladı. En çok kumun tüketildiği ülkeler Asya-Pasifik bölgelerinde, onları Avrupa ve Kuzey Amerika takip ediyor. ABD’de 2016 yılında toplanan kum ve çakılın endüstriyel değeri 8,9 milyar dolar olarak rapor edilmekte. Üretim son 5 yılda yüzde 24 artmış durumda. Çoğu ülkedeki kumun toplanma ve kullanımı konusunda rakamların ya gerçeği yansıtmadığı veya özellikle düşük gösterildiği iddiaları bulunmakta.

Kum denildiğinde insanların aklına hemen çöller ve upuzun sahiller geliyor. Eğer rakamlara bakmazsanız, kumun sonsuz bir kaynak olduğunu bile zannedebilirsiniz. Halbuki işin gerçeği öyle değil. Yeni bir araştırma çeşitli ülkelerdeki kum kaynaklarının hızla tükenmekte olduğunu gösteriyor. Mesela Vietnam’ın kum ve çakıl ihtiyacı ülkenin toplam rezervlerinin üzerinde. Singapur’daki aşırı tüketim yüzünden, ülke  başka ülkelerden kum ithal ediyor. Bu durum çevredeki Endonezya, Malezya ve Kampoçya ile arasının bozulmasına sebep olmuş durumda. Hatta İtalya gibi bazı gelişmiş ülkelerde toprak ve kum kaçakçılığı normal hale gelmiş.

Kum madenciliği bir yana, son dönemlerde yaşanan doğa felaketleri de kaynak toplamayı zor hale getiriyor. Bir diğer taraftan bu fırtınalarda yaşanan mimari zararlar, özellikle Houston, Nepal ve Bangladeş’de kum ihtiyacını ciddi şekilde artıracak. Birleşmiş Milletler Comtrade Veritabanı’na bakılırsa, kumun uluslararası ticari değeri son 25 yılda 6 kat artmış. Fakat kum madenciliği nehir ve kıyılarda yapıldığında ekosistemlerin değişmesine ve doğal hayatın olumsuz etkilenmesine sebep olabiliyor. Denizlerden ve nehirlerden kum toplama operasyonları balıkların, yunusların, deniz dibi canlılarının ve timsahların yaşam alanlarını yoketmekle kalmıyor; yükselen suların durdurulması için engel olmaları gereken kıyı şehirlerinde su baskınlarının artmasına da neden oluyor.

Kum madenciliğinin etkileri genişleyerek devam etmekte. Her sene yeni araştırmalar kumun bilinçsizce toplanmasının yarattığı sonuçları rapor ediyor. Fakat henüz durum küresel olarak ciddiye alınmadığı için, Birleşmiş Milletler’in çevre programları da bilinçlendirme açısından yetersiz kalmakta. Henüz kum ve çakıl toplama operasyonlarının kısıtlanması için uluslararası bir düzenleme veya antlaşma da bulunmuyor. Bu gidişat, hiç tahmin etmediğimiz çevresel sonuçların oluşmasına yol açabilir.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.