btbilgi

İTÜ ARI Teknokent’te yetişen ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın verdiği destekle hayata geçirilen INNOGATE Programı’ndan güç alan iki startup isimlerini Avrupa’da duyurmaya başladı. Kullanıcıların katılmak istediği canlı spor, müzik ve e-spor etkinliklerini yerindeymiş gibi deneyimlemesini sağlayan Teleporter ve yapay zeka teknolojisinden yararlanan, resim ve videolar için geliştirilmiş dünyanın ilk yapay zeka destekli kişisel bulut sistemi Monument, Wired UK’in “Avrupa’nın En Gözde 100 Girişimi” listesinin İstanbul bölümünde yer almaya hak kazandı.

INNOGATE programı yerli markaların küresel bir markaya dönüşme sürecinde karşılaştıkları zorluklara karşı çözüm sunmak hedefiyle kurulmuş. Eğitimlerden proje geliştirmeye, pazar stratejileri oluşturmaktan ürün üretmeye çok kapsamlı bir program olan INNOGATE ile firmaların, Türkiye’yi AR-GE ve temel kaynaklarının merkezi olarak konumlayabilmesi hedefleniyor. Program ile aynı zamanda Amerika pazarına satış ve pazarlama yapabilecek olan firmalar aracılığıyla, hem ülke ihracatının artması hem de kalifiye insan gücünün Türkiye’de kalması amaçlanmakta.

INNOGATE destekli Monument ve Teleporter, Wired UK’in listelerinde

INNOGATE’in yanı sıra İTÜ Çekirdek’in girişimcilik yarışması Big Bang 2016’da dereceye giren ekipler arasında yer alan Teleporter, aynı zamanda küresel bir startup etkinliği olan G-Startup Worldwide’da 300 bin dolarlık büyük ödülü kazanmak için yarışacak. 67 ülkeden 1.000’in üzerinde başvuru yapılan yarışmada, ilk 10’a giren startuplar büyük ödülün sahibi olacak. Teleporter şu an için finale adını yazdırmayı bekleyen son 50 firma arasında yer alıyor.

INNOGATE destekli Monument ve Teleporter, Wired UK’in listelerinde

Monument ise şık ve küçük boyuttaki donanımı ve donanıma entegre kişisel bulut yetenekleri ile yenilikçi bir depolama cihazı. Cihaz bir bilgisayara veya abonelik gerektiren bir bulut servisine ihtiyaç duymaksızın, telefon ve diğer akıllı cihazlarda çekilen resim ve videoları otomatik olarak topluyor. Dokümanların zamana ve yere göre kategorize edilmesini sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.